Zerdeçal Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

zerdeçal maskesi cilde faydaları
Paylaş
 

Zerdeçal Maskesi Nasıl Yapılır?

Dünyada şifa kaynağı olan çok sayıda bitki türü vardır. Bu bitki türlerinin her biri ayrı ayrı özelliğe sahiptir. Zerdeçal da şifa kaynağı olduğu bilinen bitkiler arasında yer alır. Uzun yıllar zerdeçal maskesi nasıl yapılır faydaları nelerdir gibi sorulara yanıtlar aranmıştır. Bitkiler üzerinde derin araştırmalar yapan insanlar zerdeçalın çok sayıda faydasını keşfetmiştir. Günümüzde de uzmanlar tarafından faydaları ispatlanmıştır. Özellikle cilt görünümüne önem verenler zerdeçalın faydasından yararlanmak istemektedirler. Yemeklere lezzet ve tat veren bu baharat, cilt için de çok faydalıdır.

Zerdeçalın Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilde renk veren ve daha parlak görünmesini sağlayan zerdeçal, cilt bakımında sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Hindistan’da yaşayan kadınlar bu bitkiyi genellikle cilt beyazlatmak için kullanıyorlar. Zerdeçal ile cilt beyazlatmak da mümkündür. Yüz maskesi olarak kullanıldığı zaman cildin güzelleşmesini sağlar. Siyah nokta, kırışıklık ve sivilce gibi problemlerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Beyaz cildin moda olmasından dolayı zerdeçal maskesi yapanların sayısı da artmıştır. Bunu duyanlar da zerdeçal maskesi nasıl yapılır faydaları nelerdir sorularını sormaya başlamaktadır. Faydalarını öğrenenlerin çoğu maske hazırlamayı öğrenerek bu faydalardan yararlanmaya başlıyorlar.

Zerdeçal Maskesi Tarifleri

Çok sayıda insan tarafından kullanılan zerdeçal maskesinin birden fazla çeşidi vardır. İhtiyaca göre istediğiniz tarifi uygulayabilirsiniz. Her tarifin gösterdiği etki de farklı olmaktadır. Sivilce giderme, cilt beyazlatma ve kırışıklık giderme gibi durumlara fayda sağlamaktadır. Bu nedenle uygulanabilecek maske sayısı da artmıştır. Ancak herkesin uygulayabildiği ortak bir zerdeçal maskesi de vardır. Bu maskeyi herkes herhangi bir zarar görmeden rahatlıkla uygulayabilir. Bu maskenin tarifi şu şekildedir:

Malzemeler;

 • Bir yemek kaşığı kadar toz zerdeçal
 • İki yemek kaşığı kadar bal
 • Yarım yemek kaşığı kadar elma veya üzüm sirkesi
 • Yarım yemek kaşığı kadar yoğurt veya süt
 • Bir yemek kaşığı kadar limon suyu

Yapılışı;

Bu malzemelerin her biri bir kapta karıştırılmalıdır. Ardından uygulamak istediğiniz yere uygulayabilirsiniz. Kuruduktan sonra ise yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Cilt Beyazlatma İçin Maske Tarifi

Cildine önem verenler zerdeçal maskesi nasıl yapılır faydaları nelerdir sorularına yanıt ararken cilt beyazlatma özelliğini mutlaka duyarlar. Çünkü zerdeçal en çok cilt beyazlatmak amacıyla kullanılmaktadır. Hintli kadınların da zerdeçal ile yüzlerini beyazlattığı bilinmektedir. Zerdeçalın cildi açan bu özelliği sayesinde çok sayıda kişi cildini beyazlatmıştır. Cildini zerdeçal maskesi ile beyazlatanlar durumlarından son derece memnun kalmışlardır. Cildinizi açmak için hazırlayacağınız bu maskenin tarifi şu şekildedir:

Malzemeler;

 • Yarım çay kaşığı kadar zerdeçal
 • İki tatlı kaşığı kadar sandal ağacı tozu
 • Bir çay kaşığı kadar limon suyu
 • İki çay kaşığı kadar süt

Yapılışı;
Malzemelerin her biri aynı anda karıştırılmalıdır. Karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Maske kuruyana kadar beklemelisiniz. Kuruduktan sonra yüzünüzü su ile durulayınız. Bu maskeyi düzenli olarak yaptığınız sürece cilt renginizde açılma görülecektir.

Kırışıklıklara Özel Zerdeçal Maskesi

Zerdeçalın bilinen en önemli faydalarından biri de ciltteki kırışıklıkları gidermesidir. Bu nedenle daha genç görünmek ve kırışıklıklarından kurtulmak isteyenler için bir maske tarifi hazırlanmıştır. Kırışıklıklara özel bu zerdeçal maskesini uygulayanların neredeyse hepsi memnun kalmıştır. Sizler de böyle bir maskeye ihtiyaç duyuyorsanız şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

Malzemeler;

 • Bir çay kaşığı kadar zerdeçal
 • Bir tatlı kaşığı kadar limon suyu
 • Bir yemek kaşığı kadar yoğurt

Yapılışı;
Tüm malzemeleri aynı anda iyice karıştırdıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Maske kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Düzenli olarak uygulamanız halinde cildinizde yer alan kırışıklıkların zamanla azaldığını göreceksiniz.

Kuru Ciltlere Özel Zerdeçal Maskesi

Cildi kuru olanların çeşitli maske ve nemlendiricilere çok ihtiyacı vardır. Bu nedenle doğru maskenin seçimi kuru ciltler için önem taşır. Zerdeçalın cildi nemlendiren faydası sayesinde maskesini de deneyebilirsiniz. Cildi nemlendiren zerdeçal maskesi şu şekilde hazırlanır:

Malzemeler;

 • Bir çay kaşığı kadar zerdeçal
 • Bir veya iki tatlı kaşığı badem yağı ya da zeytinyağı
 • Bir çay kaşığı kadar bal
 • İki çorba kaşığı kadar yoğurt

Yapılışı;
Bir kabın içerisine tüm malzemeleri doldurup, karıştırınız. Bir fırça yardımı ile yüze uygulanmalıdır. Maske kuruduktan sonra su ile temizleyebilirsiniz. Unlu zerdeçal maskesi tarifi için tıklayınız.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU