Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Paylaş
 

Yanık izi ciltte görülmesi hepimizin canını sıkan bir problemdir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşan yanık sonrası yanık izi kalmaması için çeşitli yöntemler ve tedaviler bulunmaktadır. Oluşan yanıkların derecesi kullanılacak olan yöntemleri belirlemektedir. Ciddi yanıklarda mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız. Yanık izi kalmaması için ne yapmalı? ve yanık izi nasıl gider? sorularına geçmeden önce yanıkların dereceleri hakkında sizler için ufak bir başlık hazırladık.

Yanıkların Derecelendirmesi

Yanık derinliğine ve ciltte bıraktığı hasara göre 3’e ayrılır.

  • Birinci Derece Yanıklar : Derinin yüzeysel olarak hasar gördüğü, kızarıklık ve hafif ağrılı şekilde olan yanıklardır. Birinci derece yanıklara örnek olarak güneş yanığı verilebilir. Kısa zaman içerisinde kendiliğinden geçecektir.
  • İkinci Derece Yanıklar : Derinin alt tabakasında ve üstünde oluşan yanıklardır. İkinci derece yanıklar kaynar su ile cildin teması, alevle veya sıcak cisimlerin etkisiyle oluşan, ciltte kızarıklık ve su kabarcıkları oluşturan yanıklardır. Ağrılı ve iltihaplı olabilir. Yanık geçtikten sonra yanık izi kalması muhtemeldir.
  • Üçüncü Derece Yanıklar : Deri tabakalarının tümüyle etkilendiği ve deri altındaki sinir uçlarına kadar etkileyen yanık türüdür.  Cilt üzerinde koyu gri veya kahverengi gibi renk değişimine sebep olabilir. İyileşmesi uzun zaman alabilir. Üçüncü derece yanıklar için mutlaka uzman doktor tarafından muayene edilmeniz ve yanık izi kalmaması için krem, pomad veya yanık izi ilaçları kullanmanız gerekmektedir.

Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapılmalı ?

  • Yanık yarasının üzerine tamamen yanlış bilinen yumurta akı, diş macunu gibi ürünler sürmeyin.
  • Yanık oluşan bölgeyi uzun süre soğuk su altında tutun.
  • En az 30 dakika soğuk su altında tutulan yanık bölgesinin soğumasını sağlayın.
  • Kesinlikle elleriniz kirli iken yanık oluşan bölgeye dokunmayın ve tozlu ortamda durmayın. Yanık izleri mikrop kaptığında derinleşecek ve fazla iz oluşması kaçınılmaz olacaktır.
  • Buz kompleksi uyguluyorsanız kısa zaman uygulamaya özen gösterin. Yanık üzerine uzun süre yapılan buz kompleksi iyileşmeyi yavaşlatacaktır. Buz yerine soğuk suyu tercih edin.
  • Yanık oluşan bölgeye müdahalede bulunduktan sonra havasız kalacak şekilde sarmayın. Hava almayan bant veya bezler yerine yerine gazlı bez tercih edebilirsiniz.

Yanık izi nasıl tedavi edilir sorusu için, yanık oluştuktan sonra 1. ve 2. derece yanıklarda kullanabileceğiniz yanık izi kremleri üzerinde araştırma yaparak ve doğru yanık tedavi yöntemleri ile yanık oluşan bölgedeki izleri en aza indirebilirsiniz. Yanık izlerini en aza indirmek için yanık oluşan bölgedeki kabuğu kaldırmamaya dikkat edin. Yanık oluşan bölge görünür yerde ise kesinlikle güneşe çıkmayın.

Yanık izi kalmaması konusunda en başarılı yanık kremleri arasında bulunan medikal yöntemler için detaylı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Hametan yanık kremi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

Fito kremin yanık üzerinde etkileri hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

Bepanthol cilt bakım kremi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

Contractubex krem hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

Expigment krem hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

Bu kremleri eski yanık izleri üzerinde de kullanabilirsiniz.

Yanık İzi Kalmaması İçin Bitkisel Çözümler

Yanık izi bitkisel tedavi yöntemleri arasında yanma sonrası evde ilaç bulunmayanların ilk olarak yapması gereken yöntemleri ve yanık izi kalmaması için neler yapılmalı sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Yanık İzi Kalmaması İçin Elma

Elma yanığa iyi gelir mi? veya elma kabuğu yanığa iyi gelir mi? sorusu sıkça sorulan sorular arasındadır. Yanık oluştuğunda evinizde en kolay yapabileceğiniz yöntemler arasında şüphesiz elma bulunmaktadır. Elma kabuğunun iç kısmı yanık bölgesine gelecek şekilde kapatın ve üzerini gazlı bez ile sarın. Elma kabuğu yanık tedavilerinde hem acıyı azaltacak hemde yanık izini en aza indirecektir. Elma ile yapılacak bir diğer yöntem ise elmayı rendeleyip yanık üzerine koymaktır. Yapılacak elma rendesi yanık izi konusunda oldukça etkili olacaktır.

Yanık İzi Zeytinyağı Tedavisi

Yanık izi kalmaması için zeytinyağı yöntemli oldukça basit ve etkili bir yöntemdir. Doğan zeytinyağı içerisine bir tutam tuz ekleyerek yanık oluşan bölgeye sürün. Yanık oluşan bölgeye sürdüğün bu karışım hem acınızı azaltacak hemde yanık izi oluşmasını engelleyecektir.

Yanıklara Domuz Yağı

Yanık için domuz yağı kullanmak ilk başta kulağınıza garip gelebilir. Fakat yapılan araştırmalarda yanık için domuz yağı kullanımı oldukça yaygındır. Taze yanıklar üzerinde oldukça etkili olan domuz yağını yanık oluşan bölgeye sürebilirsiniz. Yanık izine domuz yağı kullanıldığında neredeyse hiç iz kalmayacaktır. Domuz yağı yanık üzerine hava ile teması kesilecek şekilde ve ince bir tabaka halinde sürülür. Domuz yağı sürüldükten sonra oluşan koku sizi rahatsız edebilir fakat domuz yağı ile yanık izi konusunda kesin sonuç almak istiyorsanız bu duruma biraz katlanmak zorundasınız. Yanık üzerine yanığı kurutmadan tekrar tekrar uygulamanız gereklidir. 1. ve 2. derece yanıklarda oldukça etkili olan domuz yağı mucizesini yanık izleri konusunda mutlaka deneyin.

Yanıklara domuz yağı sürmek günah mı ? sorusu bu yöntemi kullanmak isteyenlerin en sık sorduğu sorudur. Dinimizce yemesi haram olan domuz eti ve domuz yağının yaraların tedavisinde yada medikal anlamda kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Yanık İçin Yumurta Sarısı Yağı

Yumurta sarısı yağı son zamanlarda yara ve yanık tedavilerinde etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapımı ve uygulaması oldukça basit olan yumurta sarısı yağı yanık ve yanık izleri konusunda oldukça etkilidir.

Yumurta sarısı yağı ile yanık tedavisi ;

Yumurta yağı ile yanık tedavisi oldukça işe yarayan yöntemlerden birtanesidir. Yanık oluşan bölgenin hacmine göre en az 5 yumurtayı haşlayın. Sert olacak şekilde kaynayan yumurtaların sarılarını çıkartıp bir tava içerisine koyup kavurmaya başlayın. Yumurta sarısını yağsız tavada kararana kadar pişirin. Tavada ortaya çıkan yumurta sarısı yağı bir kap içerisine alındıktan sonra pamuk yardımıyla yanık ve yanık izi üzerine sürülebilir. Yumurta sarısı yağı yanık tedavisi üzerinde etkilidir ve çocuklar için de kullanılabilir. Düzenli uygulamalarda 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde yanık ve yanık izlerini tedavi edecektir.

Yanık Tedavisinde Balık Yağı

Cilt üzerinde derin olmayan ve yüzeysel yanıklar için balık yağı kullanabilirsiniz. Balık yağı bulmakta zorlanırsanız eczanelerden balık yağı pomadı alabilirsiniz. Balık yağı, yanıklar ve yanıklar sonrasında oluşan yanık izi tedavisinde etkili yöntemlerdendir.

Yanık İçin Kantaron Yağı

Yanık tedavisinde kantaron yağı kullanımı oldukça yaygın ve kolay olan bir yöntemdir. Kantaron yağı taze yanık üzerinde düzenli uygulandığı taktirde iyileştirici ve iz kapatıcı etkisi ile bilinmektedir. Kantaron yağı yanık tedavisinde nasıl kullanılır? ve kantaron yağı yanık izine iyi gelir mi? en çok sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Kantaron yağı açık yaralarda, kesiklerde, çiziklerde ve derin yaralarda kullanıldığı gibi yanık izleri ve yanık tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır.

Yanık İçin Patates

Çiğ patates yanığa iyi gelir mi? ve patates yanık izini geçirir mi? soruları ile sıkça karşılaşıyoruz. Yanığa çiğ patates ile uygulama yaptığınız taktirde hem oluşan acı azalacak hemde yanık sonrası iz kalma ihtimali en aza inecektir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yanıklara karşı patates kürünü öneriyor. Uygulaması oldukça basit olan bu kür için yıkayıp soyduğunuz patatesleri güzelce rendeleyin. Rendelediğiniz patatesleri yanık oluşan bölge üzerine sürün. Patatesi gazlı bez yardımı ile kapattığınız yanık bölgesinde 12 saat bekletin. 2-3 uygulama sonra yanık izlerinin gittiğini göreceksiniz.

Yanık için bitkisel çözümler ve yanık izi kalmaması için bitkisel tedavi yöntemlerini sizler için derledik. 1. derece ve 2. derece yanıklar üzerindeki etkileri en aza indirecek verdiğimiz başlıklar ile yanık için evde tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Diğer tüm soru ve görüşleriniz için bize yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU