Yanak Sarkması Nedenleri? Çözüm Yolları Ve Egzersizleri

yanak sarkması neden olur egzersizleri
Paylaş
 

Yanak Sarkması Nedenleri Ve Çözüm Önerileri

Yanak sarkması hem kadınlar hem de erkekler için yaş ilerlemesi ile ortaya çıkan bir sorundur. Cilt görünümü özellikle ilerleyen yaşlarda kendini gösteren bir durumdur. Herkesin arzuladığı pürüzsüz ve sıkı bir cilt görüntüsü için yanak görüntüsü çok önemlidir. Yanak sarkması ise yüzde hem yaşlı hem de yorgun bir ifadeye neden olur.

Yaşa bağlı yanak sarkmasının yanı sıra kişilerin ani bir şekilde verdiği kilo kayıpları, fazla sigara tüketimi ve alkol gibi tüketilen maddeler de yüz sarkmasına yol açabilir. Bunun önüne geçmek için estetik operasyon ya da doğal ürünler tercih edilebilir.

Yanak Sarkmasına En Etkili Çözüm

Yanak sarkması için pek çok yöntem vardır fakat yanak sarkmasına en etkili çözüm radyo frekans ismi verilen uygulamalardır. Radyo terapinin yanı sıra ultrason tedavisi de bu sarkmaların önüne geçmek için tercih edilmektedir. Bu işlem ile yüzün kaybettiği elastiklik tekrar kazandırılmaya çalışılır.

Kolajen uygulaması seanslar ile cilt derisine enjekte edilir. Bu tedavi ses dalgası ile desteklenir ve cilde enjekte edilen kolajenin artarak cildin eski görünümüne kavuşması amaçlanır. Radyo frekans ve ultrason uygulamalarında ilk işlemde etkisi görülür ancak tam bir sonuç için uygulamanın belirli aralıklarla devam etmesi ve 1 ya da 2 yıl sürdürülmesi gerekmektedir.

Cilt Sarkmasına Hangi Yağ İyi Gelir

Cilt sarkmasına hangi yağ iyi gelir sorusu da sıkça sorulmaktadır. Canlı, parlak ve dinç bir cilt görünümü için doğal yağlar özellikle kadınların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.  Genel olarak en yaygın kullanılan 6 yağ bulunmaktadır. Bu yağlardan biri

  • Üzüm çekirdeği yağıdır. Üzüm çekirdeği yağında E vitamin oranı yüksektir. Özellikle gözün altındaki halka ve morluklara iyi geldiği görülmektedir.
  • Bir diğer yağ ise cildi nemlendirme ve lekeleri gidermeye yarayan avokado yağıdır. Bu yağ sivilceler için de tercih edilebilir.
  • Cilt üzerinde bir peeling etkisi yaratan zeytinyağı da cilt bakımı için kullanılan bir yağdır. Cildin esnekliğini sağlamaya yarayan
  • Jajoba yağı da cildi tazeleyerek bakım sağlar. Fındık yağı da mineral içerdiği için ciltte nem dengesi sağlar.
  • Son olarak Ayçiçeği yağı A,B,D,E vitaminlerini içerir ve cildi nemlendirici özelliği bulunmaktadır.

Bu yağların cilt üzerinde ki etkileri tartışılmazdır.

Yanak Sarkması Egzersizi

Yanak sarkması egzersizi son dönemde oldukça popülerdir. Yanaklardaki elastik yapıyı sağlayan hücrelerin kaybolması ile birlikte bazı önlemler ile yanak sarkmasının önüne geçilebilir. Yanak sarkması egzersizi de bunlardan biridir. Yanak sarkması egzersizi ile yanak bölgesinde bulunan kaslar çalıştırılır.

Bu egzersizlerin yapılması sırasında ilk adımda nefes alınır ve yanaklar şişirilir. Şişirildiğinde parmaklarla şişen bölgeye dokunulur ve 10 saniye sürenin ardından yavaş bir şekilde bırakılır. Ardından dudaklar iki tarafa bükme olarak hareket ettirilir. Bu işlem her sabah ve aksam günde 10’ar kez olmak üzere tekrar edilir.

Yanak Sarkması İçin Medikal Uygulaması

Yanak sarkması için medikal uygulaması sırasında ameliyatlı ve ameliyatsız işlemler bulunmaktadır. Ameliyatlı işlemler bilinen klasik cerrahi işlemlerdir. Ameliyatsız medikal uygulama ise radyo terapi ve ultrasondur. Bu ameliyatsız uygulamalar ile 30 dakikalık seanslar ile yanak sarkmasına çözüm getirilmektedir. 

Bu işlem ile cildin elastikiyeti yeniden kazandırılmaya çalışılır ve cilde kolajen uygulaması yapılarak yenilenmesi amaçlanır. Bu uygulama ile kişinin yanak bölgesinde yer alan kasları yeniden beslenerek harekete geçer ve cilt dinç bir görünüme kavuşur.

Yanak Sarkması Estetiği

Yanak sarkması estetiği ilerleyen aşamalarda tercih edilmelidir. Öncesinde ameliyatsız kolajen tedavisi uygulanmalıdır. Eğer sonuç alınmaz ise estetik tercih edilmelidir. İlerleyen aşamada yanak sarkması için bu bölgede telle asma işlemi uygulanabilir. Bu işlemde deri ardından ipler asılarak sarkan bölge gerdirilir. İz kalma korkusu ise gelişen teknoloji ile yok seviyesine getirilmiştir.

Burada izler kulak kısmında görünmeyecek biçimde kalır. Yapılan bu uygulamanın ardından kişinin yanak bölgesi bir süre korse ile desteklenir. Özel olarak kullanılan bu korsenin ardından dikişlerin alınma işlemi gerçekleşir ve kişi iz kalmayacak bir şekilde hayatına devam eder.

Yanak Sarkmasına Ameliyatsız Çözüm

Yanak sarkmasına ameliyatsız çözüm birçok kadının ilgi duyduğu konulardandır. Yanak sarkması için farklı çözümler geçmişten bugüne kadar gelmiştir. Yanak sarkmasında ameliyatlı, ameliyatsız ve doğal tedavi yöntemleri vardır. Doğal tedavi yöntemlerinden biri cilt yapısını yenileyen doğal yağlar ve yanak egzersizleri olarak karşımıza çıkar. Burada kişiler düzenli bakımlar ve egzersizlerle yanak sarkmasının önüne geçebilir ve çalışmayan kasların yeniden harekete geçmesini sağlayabilir.

Yanak sarkmasına ameliyat ile de müdahale edilebilir. Burada telle asma yöntemi ile deri altından ipler yardımı ile iz kalmayacak şekilde bölgenin gerdirilmesi sağlanır. Yanak sarkmasına ameliyatsız çözüm için ise medikal olan bir uygulama olan cilt hücresini yenileme işlemi uygulanabilir. Bu işlemler ultrason ya da radyo terapi olarak tercih edilebilir. Radyo terapi işleminde cilde kolajen yüklemesi yapılarak bölgedeki kasların yenilenmesi sağlanır. Ultrason tedavisinde ise ses dalgası yöntemi kullanılarak hücreler harekete geçirilir.

Çene Sarkmasına Çözüm

Çene sarkmasına çözüm arayışında olan birçok kişi var denilebilir. Çene sarkması halk arasında gıdı olarak da bilinir. Çene bölgesinde sarkma yanak bölgesinde olduğu gibi cilt yapısındaki elastikliğin kaybolmasından ortaya çıkar. Çene sarkması doğuştan ya da sonradan olabilir. Fazla kilolu insanlarda da görülmektedir. Çene sarkmasına neden olan bazı etkenler vardır.

Bu etkenlerden bazıları yaş, uykudaki yanlış pozisyonlar, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketimi ve güneş olabilir. Çene sarkmasına çözüm için hem ameliyatlı hem de ameliyatsız işlemler bulunmaktadır. Ameliyatsız çözümlerde çene altı için egzersizler önerilmektedir.

Bu egzersizler gün içerisinde 5-10 dakika arasında yapılabilir. Bir diğer çözüm ise ameliyatla gıdı almadır. Bu işlemde gıdı bölgesi ya alınır ya da gerdirilerek daha genç bir görünüme kavuşması sağlanır. İşlem gıdının ilerleme seviyesine göre değişebilir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU