Varis Ne Dedir? Neden Olur Nasıl Geçer

varis nedir neden olur nasıl geçer
Paylaş
 

Varisli Bacaklardan Kurtulma Yolları

Varis vücudunuzda bakıldığında görülebilecek kadar kendini belli eden derinin hemen altında şişmiş ve bükülmüş halde olan damarlarınızdır. Renk olarak koyu mor ve mavi rengini çok rahat görebilirsiniz. Birçok kişide varisleri görmek mümkündür. Bu problem özellikle kişilerin estetik açıdan hoşlanmadığı bir durumdur. Belirtileri çok azdır ancak oluştuğunda vücudunuzu dikkatli inceleyen biri iseniz fark edersiniz. Her insanda varis oluşumu ve bölgeleri farklı olduğu gibi ağrılarının şiddeti de farklılık gösterir. Kimisinde bu ağrının şiddeti hafifken kimisi de bu ağrıları orta düzeyde hisseder.

Varislere Zeytinyağı İyi Gelir Mi?

Varislere zeytinyağı iyi gelir mi sorusunu birçok kez duymak mümkündür. İnsanlar ilaç ve cerrahi tedavilerden önce oluşan rahatsızlıklarını doğal yollarla iyileştirme çabalarına giriyor. Varisli damarların tedavi edilmesi için ilk olarak yapılması gereken şey kan dolaşımını hızlandırmaktır. Bu yüzden kan dolaşımını hızlandırmak amaçlanır. Zeytinyağının uygulama amacı ise damarların boyutunu azaltması ve kan dolaşımının artmasında yardımcı olarak rol oynamasıdır. Zeytinyağının içerisinde yağ asitleri, vitamin ve mineraller içerdiği için besin değeri yüksektir. Kanın damarlardan geçmesi için uygun ortamı hazırlayan zeytinyağı sayesinde damarlar tekrar eski işlevlerini görür eski hale gelir. Ev ortamında da çok kolay temin edebileceğiniz ürün olan zeytinyağını istediğiniz ölçüde hazırlayıp bir kâse veya tencereye koyarak ısıtın. Sonra ılık bir şekilde vücudunuzda varis olan sorunlu bölgelere masaj yapar gibi yavaş yavaş küçük hareketlerle zeytinyağını uygulayın. Bu işlemi düzenli olarak 2-3 günde bir tekrarlarsanız ağrılarınızda azalma gerçekleştiğini de hissedeceksiniz.

Varis Nasıl Geçer Şifalı Bitkiler?

Varis nasıl geçer şifalı bitkiler nelerdir? sorusunun cevabı aslında başta alınacak önemlerden geçmektedir. Varis denilen şikâyetin temelinde insanların uzun süre ayakta kalmaları gelir. Bunun yanı sıra aşırı kilo ve hareketsiz geçirilen zamanda varis olayını tetikler. Bitkilerle varis hastalığına kesin çözüm getirilemez fakat kullanılan bitkiler sayesinde ağrılarda azalmalar görülmesi mümkündür. Kullanılabilecek şifalı bitkiler olarak şunlardan bahsedilebilir. Maydanoz suyu, adaçayı, atkestanesi ve çobanpüskülü gibi şifalı bitkilerden söz edilir.

Bacaklardaki Varislere Ne İyi Gelir?

Bacaklardaki varislere ne iyi gelir yapılan araştırmalara göre doğal yöntemlerle uygulanan tedavilerin sıklığı daha belirgindir. Elma sirkesi, maydanoz, limon, kırmızıbiber, atkestanesi, havuç ve zeytinyağı gibi besin değeri yüksek olan birçok malzeme sayılabilir.

Kan Sulandırıcı Varise İyi Gelir Mi?

Kan sulandırıcı varise iyi gelir mi uzmanlara göre kullanılan kan sulandırıcılar varis oluşumuna neden olur. Bu nedenledir ki varis şikâyeti ile gelen hastada varis  ameliyatından önce kan sulandırıcı ilaçların kullanımı kesilir. Varis ameliyatı yapılacak diye kesilen kan sulandırıcı ilaçların neticesinde hastada başka bir sorun ortaya çıkabilir. Bu yüzden de kan sulandırıcının kesilmemesi durumu hasta için varis ameliyatının yapılması durumunu imkânsız bir hale getirir. Fakat kan sulandırıcı kullanılan hastalarda ameliyat seçeneğinin yanında lazer ile tedavi de uygulanabilir.

Varisten Kurtulmanın Doğal Yolları

 Varisten kurtulmanın doğal yolları varis şikâyeti olan her hastanın ilk başta başvurduğu ve sorup araştırdığı ilk konudur. Doğal olarak yapılabilecek uygulamalardan bazıları şöyledir.

Doğal Yollarla Uygulanan Tedaviler

Maydanoz ve gül yağı ile yapılan karışım varis tedavisinde kullanılır. Kadife çiçeğinin kaynatılması ile hazırlanan karışım da varis tedavilerinde uygulanır. Kaynatılıp suyu süzülen lahananın posa hali de varis tedavilerinde sıkça başvurulan tedavilerdendir. Havuç, elma sirkesi ve aloe veradan elde edilen karışımda varis tedavilerinde uygulanır. Havuçların suyu çıkarılarak üzerine elma sirkesi ve aloe vera eklenerek hazırlanan karışım sorunlu bölgeye uygulanır.

Mucizevî etkilere ulaşılan karışım olan kırmızıbiber varis tedavilerinde en çok denenen ve olumlu sonuç alınan tedavilerden biridir. Antibiyotik özelliği bakımından her derde deva olan sarımsak, yumuşatıcı etki gösteren zeytinyağı ve mineral yönünden zengin olan limon karışımından oluşan tedavi seçeneği de vardır. Son olarak domates de iyi gelir. Varis için önemli olan domatesin çekirdekleridir. Varis tedavisinde domates karışımı da kullanılır.

Limonla Varis Tedavisi

Limonla varis tedavisi en çok merak uyandıran başlıklardan birisidir. Kullanılan bu tedavide limon tek başına rol oynamaz. Elbette limonun faydası yok sayılmayacak derecede fakat tek başına yeterli değildir. Bu tedavide kullanılacak olan diğer malzemeleri şu şekilde saymak mümkündür.

Malzemeler

  • 10 diş kadar sarımsak
  • 2 ila 3 limonun suyu
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve uygulaması

Yukarıda bahsedilen malzemelerin karışımı varislere iyi gelen doğal tedavi yöntemlerinden sadece birisidir. Tüm malzemeleri temin ettikten sonra 10 diş kadar sarımsak alınır. Havanda iyice ezildikten sonra üzerine 2 ya da 3 limonun suyu sıkılır ve son olarak 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı yapılan karışımın üzerine eklenir. Hazırlanan bu karışım 1 gece dinlenmesi için bekletilir. Malzemelerin birbirleriyle özdeşleşmesi için bu bekletme süresine uyulması gerekir. Pamuk yardımıyla vücutta bulunan varisli bölgeye yaklaşık 1 ay boyunca düzenli olarak uygulanması önerilir.

Varis Tedavisi

Varis tedavisi, doğal yollarla uygulanan tedavilerin yanında cerrahi operasyonlarla yapılan tedavilerde vardır. Toplumumuzun genelinde hastaneye gitmeden önce doğal yollarla hastalıklar tedavi edilmeye çalışılır. Fakat bu bazen mümkün olmayabilir. Bu nedenle evde uygulanan doğal ve şifalı bitki tedavileri ile zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidip uzman ile görüşülüp size uygun e doğru tedavi yöntemi seçilerek sürecin ilerletilmesi tavsiye edilir.

Evde Varis Tedavisi

Evde varis tedavisi mümkün olabilir ama rahatsızlığın tedavisi için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda uzman bir hekim tarafından sürecin izlenip ve tedavi edilmesi şiddetle tavsiye edilir. Ev ortamında temin edilebilecek ve uygulanabilecek bazı karışımlar vardır. Ağrılarınızın şiddeti ciddi boyutlarda değil ise bunları deneyerek gözlemleyebilirsiniz.

Varis Neden Olur?

Varis neden olur sorusunun cevabı hepinizin bildiği fakat uygulamadığı bir olay neticesinde ortaya çıkar. Gün içinde fazla ayakta vakit geçirmek vücudun ağırlığını sürekli ayaklarda bırakmak hele de kilo problemi olan veya obezite gibi sorunlarla savaşan insanlarda varis oluşumu artık kaçınılmaz bir durum haline gelir.

Varis Nasıl Geçer?

Varis nasıl geçer sorularına cevap aramadan önce kişinin varis oluşumuna sebebiyet veren faktörü veya faktörleri ortadan kaldırması gerekir. Yaşam ve yaşayış tarzını değiştirerek uzun süre ayakta kalmamalı, vücudu ve beden sağlığı için kendisine en uygun kiloya sahip olabilmelidir. İlk olarak hayat tarzını değiştirip daha sonrasında doğal veya cerrahi yardım alması gerekiyorsa ona göre yol izlemelidir.

Varise Ne İyi Gelir

Varise ne iyi gelir yapılan araştırmalara göre varis tedavilerinde uygulanan birçok doğal bitki ve meyve sebze karışımları vardır. Örneğin içerdiği antibiyotik etki ile birçok derde deva olan sarımsağın adını bu tedavide uygulandığı ve olumlu sonuçlar alındığı görülür. Kaynatılarak posasında yararlanılan lahana, domates, birçok tedavide kullanılan faydaları saymakla bitmeyen kırmızı biber,  C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon, rahatlatıcı ve yumuşatıcı etkiye sahip zeytinyağı, bir çok yara ve iz tedavisinde kullanılan mucizevî aleovera ve son olarak havuç gibi varis tedavisinde kullanılan birden fazla tedavi seçeneği vardır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU