Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Yolları

topuk çatlağına ne iyi gelir tedavi yolları nelerdir
Paylaş
 

Topuk çatlaklarına ne iyi gelir? Sorusuna cevap vermeden önce, topuk çatlaklarının ne olduğunu tanımlamak gerekir. Bu sorun çok yaygın olarak görülür ve hem estetik açısından hem de sağlık açısından rahatsızlık verebilir. Kuru ve kalın bir hale gelen ayak topuğunda; kızarıklık, kaşıntı, soyulma veya iltihaplanma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. İlerleyen vakalarda hemen tedavi edilmeli, çatlakların daha fazla derinleşmesini ve kanama veya ağrının artmasına engel olunmalıdır.

Topuk çatlaklarının oluşma nedenleri arasında, kuru ve nemsiz hava, bakım eksikliği, yaş ilerlemesi, sağlıksız beslenme, uzun süre ayakta kalmak, egzama, sedef hastalığı, diyabet ve tiroid rahatsızlıkları, yanlış ayakkabı giymek sayılabilir.

Topuk Çatlakları Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Topuk çatlakları, kabaca deride oluşan ince ve derin yarıklar olarak tanımlanır. Yukarıda sayılan nedenler dışında, topuk çatlakları hangi vitamin eksikliğinden olur diye soracak olursanız, bu sorun demir veya B vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.  Böyle bir sebepten dolayı bu sorunu yaşıyorsanız; kalsiyum, demir ve çinko yönünden zengin içerikli besinler tüketmeniz fayda sağlayabilir.

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Kendinize ideal bir beslenme şekli seçmeniz ve bunu düzenli olarak uygulamanız topuk çatlaklarınız için iyi olacaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenme her türlü sorunla, hastalıkla mücadele eder. Sağlıklı beslendiğiniz sürece cildiniz de pürüzsüz olmaya daha fazla meyilli olur. Tedavi uygulamaya gerek kalmaması için, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sorunlar daha oluşmadan önüne geçmek için, vücut için gereken tüm vitaminleri doğru ve eksiksiz şekilde almamız gerekir.

Ayak çatlaklarına ne iyi gelir evde çözüm?

     Ayak çatlaklarına ne iyi gelir evde çözüm önerileri arıyorsanız, bunun birçok yolu var. Bu acı veren sorundan kurtulmak için ilk kürümüz ağız bakım suyu ve sirke ile hazırlayacağınız bir kür olacak. Bunu hazırlamak için,

 • 1 fincan ağız bakım suyunu ve 1 bardak sirkeyi karıştırın.
 • İçine 2 fincan su ekleyin.
 • Ayaklarınızı hazırladığınız bu suyun içinde 15 dakika boyunca bekletin ve  ponza taşı ile topuklarınızı fırçalayın.
 • Böylece çatlayan topuklardaki ölü deriler fırça yardımıyla soyulacaktır.
 • Daha sonra ayaklarınızı bol su ile durulayın.
 • Her zaman kullandığınız ayak nemlendiriciniz ile nemlendirin.

Ağız bakım suyu timol ve alkol içerir bu yüzden ayak mantarına, topuk çatlaklarına ve siğillere iyi gelir. Sirke ise, içeriğinde bulunan asitler sayesinde ölü ve kuru cildi yumuşatır ölü derinin yok olmasını sağlar.

Bir diğer çözüm yöntemimiz ise pirinç unu, bal ve sirkeden geçiyor.

Bu tedaviyi uygulamak için,

 • 3 çorba kaşığı pirinç unu, 1 çay kaşığı balı karıştırın.
 • İçine birkaç damla elma sirkesi ekleyin.
 • Kese yardımıyla topuklarınızı keseleyin.
 • Hazırladığınız bu suyun içinde ayaklarınızı 10 dakika boyunca bekletin ve suyun içinde ayak topuklarınızı hafifçe keselemeye devam edin.
 • Bunu 2-3 haftada bir tekrarlayın.

Pirinç unu, cildi arındıran bir özelliğe sahiptir. Tahrip olmuş cildin yeniden mineral kazanmasını sağlayarak çatlamış topuklara iyi gelir. Bal ise antiseptik özelliği ile kurumuş ve çatlamış cildi onarır.

Muz ile de topuk çatlaklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bunun için,

 • 2 adet muzu püre haline getirin. Muzların olgunlaşmış olmasına dikkat edin.
 • Hazırladığınız püreyi yavaşça topuklarınıza uygulayın.
 • 20 dakika boyunca bekleyin ve ayaklarınızı temiz su ile yıkayın.

Muz, içeriğindeki A, B6 ve C vitaminleri sayesinde cildi besler ve doğal bir nemlendirici görevi görür.

Ayak topuğu nasıl temizlenir?

Ayak topuğu nasıl temizlenir sorusuna cevap ararken, evde yapabileceğiniz bazı bakım kürlerinden bahsettik.

Bazı nemlendiriciler kullanarak da çatlakları hafifletebilir veya çok fazla değilse yok edilebilir. Aşırı kuru ciltler için yoğun nemlendiricileri eczanelerden temin ederek çatlamış topuklarınıza uygulayabilirsiniz. Bunların dışında, büyük ve acılı yarıklar oluşan ayak topuklarında, tıbbi müdahale gerekebilir. Uzman doktor denetiminde tedaviye başlanmalıdır.

Doktor, topuğunuzda oluşan çatlağı tedavi edebilmek için sertleşen dokuyu topuktan ayırır ve böylece çatlak yok olmuş olur. Gerektiği durumlarda da doku yapıştırıcısı kullanılabilir.

Ayak çatlakları nasıl gider?

     Ayak çatlakları nasıl gider sorusuna birçok tedavi yöntemi sayabiliriz. Bunlardan en etkili 5 adet çözüm yolunu vermek gerekirse, maydanozlu ayak banyosundan başlayabilirsiniz. Maydanoz C vitamini, K vitamini ve kollajen içerdiğinden cildi onarır ve yeniler. Cilde esneklik kazandırarak iyileşmesini hızlandırır.

 • 10-12 maydanozu doğrayın ve bölün.
 • Bir leğene ılık su koyup doğradığınız maydanozları da suya ekleyin.
 • 30 dakika boyunca ayaklarınızı leğende bekletin.
 • Bunu her gün tekrarlayın.

Epsom tuzuyla hazırlayacağınız bir karışım da ayak topuklarınızdaki çatlaklar için faydalı olabilir. Bunu hazırlamak için ise,

 • Ilık suya yarım bardak Epsom tuzu koyun ve karıştırın.
 • Ayaklarınızı bunun içinde 15 dakika bekletin ve daha sonra keseleyin.
 • Bunu haftada 2-3 kere tekrar edin.

Epsom tuzunun özelliği iltihabı alması ve cildi yumuşatmasıdır. Sülfatlar, toksinleri ve ağır metalleri hücreden atmaya yardım eder ve böylece ağrınız hafiflemiş olur.

Vazelin topuk çatlaklarına iyi gelir mi?

     Vazelin topuk çatlaklarına iyi gelir mi diye çok fazla araştırılıyor. Vazelin cildin üzerinde yeni bir tabaka oluşturur nemi içine hapseder. Sertleşen ve çatlayan topuklarınızı verdiği nem sayesinde yumuşatır. Vazelini çatlayan topuklarınıza uygulayıp pamuklu bir çorap giyerseniz etkisi artacaktır.

 • Önce ayaklarınızı ılık bir suda 15-20 dakika bekletin ve daha sonra kurulayın.
 • 1 çay kaşığı vazelin ve bir miktar limon suyunu bir kapta karıştırın.
 • Kuruttuğunuz ayaklarınıza hazırladığınız bu karışımı sürün.
 • Bu işlemi uyumadan önce uygulayın ve üzerine yün çorap giyin.
 • Sıcak tutması sayesinde etkiyi arttıracaktır.

Topuk çatlaklarına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü

     Topuk çatlaklarına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü sitesinde de bu sorunu yaşayanlar sıkça çözüm önerileri getiriyor. Orda verilen bir öneri de badem yağı, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı gerekiyor.

 • Bu malzemeleri karıştırın.
 • Gece uyumadan önce çatlayan topuklarınıza uygulayın.
 • Üzerine yine çorap giyerek yatın.
 • Bunu haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Bir diğer kullanıcıdan gelen çözüm önerisi ise,

1 çorba kaşığı vazelin ve 1 adet gripini ezerek karıştırın.

Topuklarınıza sürün ve geceden çorap giyerek bekletin.

Sabah ılık su ile yıkayın ve etkili bir çözüm için 15 günde 1 uygulayabilirsiniz.

İleri derecede topuk çatlakları Nasıl Giderilir?

     İleri derecede topuk çatlakları, zamanında tedavi edilmezse bacak enfeksiyonlarına veya kanamalı durumlara sebep olabilir. Genellikle şeker, tiroid gibi hastalıklara sahip insanlarda ciddi risk oluşturur. Ayak tabanında oluşan ve tedavi edilmeyen açık bir yara olması, mantar oluşmasına ve o mantarın vücudun çeşitli yerlerine bulaşmasına sebep olabilir. Çok da önemli görülmeyen topuk çatlağı sorunu, daha büyük bir sorun oluşturabilir.

İleri düzey topuk çatlakları uzman doktor tarafından tedavi edilmelidir. Çoğu nemlendirici topuk çatlaklarında işe yarıyor fakat ileri derece çatlaklarda, eczanelerden sadece topuk çatlakları için tasarlanmış kremler temin edilebilir. Bu nemlendiricileri ayak topuğunuza uygulamadan önce mutlaka öncesinde ayaklarınızı ılık suda 15-20 dakika kadar bekletmeniz gerekir. Ilık suda yumuşayan ayaklarınız için sünger taşı veya zımpara kâğıdı kullanarak ölü derileri temizleyebilir ve topuk çatlaklarınızın daha hızlı tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU