Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavisi ve İlaçları

Paylaş
 

Tırnak mantarı nasıl geçer? Tıp dilindeki ismi ile onikomikoz olarak bilinen, el tırnaklarını etkilediği gibi genellikle ayak tırnaklarda sıklıkla görülen tırnak mantarı rahatsızlığı can sıkıcı olduğu gibi aynı zamanda kötü görünüme sebep olmaktadır. Makalemizde sizler için ayak tırnak mantarı nasıl geçer sorusunu cevaplarken aynı zamanda tırnak mantarı için en etkili ilaç isimlerini açıklayıp, tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri ve ayak tırnak mantarı tedavisi hakkında geniş bilgiler vermeye çalışacağız.

 

Tırnak Mantarı Nedir, Tırnak Mantarı Nasıl Olur

Tırnak mantarı, ayakların havasız ve nemli ortamlara maruz kaldığında ortaya çıkan ve oluşumu tamamen kişinin dikkatsizliği sonucu meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Tırnak sahibinin hatalarından dolayı oluşan tırnak mantarı belirli sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Tırnak mantarı neden olur sorusunun cevabı olarak ;

 • Ayak tırnaklarının üzerine sert bir cismin baskı uygulaması sonucunda,
 • Topuklu ayakkabıların sık kullanılmasında,
 • Ayağı sıkan ayakkabı kullanılmasında,
 • Ayak tırnaklarının şekilsiz ve çok dipten kesilmesi sonucunda,
 • Tırnakların darbe görmesi ve zedelenmesi sonucunda,
 • Tırnak mantarı enfeksiyonu ve buna bağlı bakterilerin tırnaklara bulaşması sonucunda,
 •  Ayakların terlemesi ve havasız kalması sonucunda tırnak mantarı oluşmaktadır.

Tüm bu durumlar tırnak mantarının ortaya çıkmasındaki genel etmenleri oluşturmaktadır. Peki tırnak mantarı belirtileri nelerdir ;

 

Tırnak Mantarı Belirtileri ;

Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız belirtilerin bir yada birden fazlasını tırnağınız üzerinde görüyorsanız tırnak mantarı rahatsızlığına sahip olabilirsiniz.

 • Tırnaklarınız kalınlaşmış, kurumuş ya da parçalanmışsa,
 • Tırnaklarınızın şekli bozulmuşsa,
 • Tırnaklarınız üzerinde beyaz veya sarı çizgiler varsa,
 • Tırnaklarınız kolay kırılıyorsa,
 • Tırnaklarınız parlaklığını yitirmiş, matlaşmışsa,
 • Tırnaklarınızın rengi koyulaşmışsa,
 • Mantarlı tırnaklardan koku geliyorsa bu gibi durumlar tırnak mantarlarının başlıca belirtileridir.

Tırnak mantarı bitkisel tedavisi ve tırnak mantarı için en etkili ilaçlar ile tedavi edilmesi mümkündür. Tırnak mantarları enfeksiyon kapmış olabilir. Tırnak mantarı ilaçları ile tedavi sürecinizde olumlu sonuçlar alamazsanız mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekebilir.

 

Tırnak Mantarı Görselleri

Tırnak mantarı görüntüleri biraz rahatsız edici olabilir. Fakat sizler için hazırladığımız tırnak mantarı görselleri ile kendi tırnağınızı karşılaştırıp tırnağınızın durumunu ve rahatsızlığı kolay bir şekilde ayırt edebilirsiniz.

Tırnak Mantarı Nedenleri ;

Tırnak mantarı tırnaklar üzerinde oluşan darbelere bağlı yada tırnakların bakımsızlığından kaynaklı oluşabileceği gibi kalıtsal yada vücuttaki bazı fonksiyonların yerine getirilmemesinden kaynaklı da oluşabilmektedir. Başlıca tırnak mantarı nedenleri ;

 • Yaşlılık nedeniyle kan akışında azalma, uzun süre mantara maruz kalmak ve yavaş uzayan tırnaklardan dolayı,
 • Nefes almanın ağırlaşmasından dolayı,
 • Erkeklerde özellikle aile bireylerinde tırnak mantarı enfeksiyonuna maruz kalanların bulunması,
 • Nemli ortamlarda uzun süre çalışmış olmak,
 • El ve ayaklarınızın sürekli ıslak ve nemli olduğu ortamlarda bulunmak,
 • Ayakların hava almasını engelleyecek ayakkabı ve çorap kullanımı,
 • Tırnak mantarına sahip birisi ile yaşamak,
 • Yüzme havuzu yada spor salonları gibi ortak kullanım alanlarında çıplak ayak ile yürümek,
 • Deri veya tırnak hasarına yada sedef rahatsızlığına sahip olmak,
 • Diyabet, dolaşım rahatsızlıkları ve zayıf bağışıklık sistemi bulunan kişilerde tırnak mantarı görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı tedavisi için evde uygulayabileceğiniz tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri gibi tırnak mantarı için ilaç tedaviside uygulayabilirsiniz. Gerek bitkisel tedavi yöntemleri olsun gerekse tırnak mantarı ilaçları olsun birçok yöntem ile tırnak mantarı rahatsızlığınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Tırnak mantarı tedavisi hakkında, tırnak mantarı için en etkili ilaç isimlerini ve tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgileri sizler için başlıklar halinde sıralamaya çalıştık.

 

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tırnak mantarı tedavisini bitkisel yollar ile gerçekleştirmek isteyenlere ilk önerilen bitkisel kürler arasında çay ağacı yağı bulunmaktadır. Çay ağacı yağı antiseptik ve antifungal özelliği sayesinde, özellikle enfeksiyon halinde bulunan tırnak mantarı rahatsızlıkların hızlı ve etkili şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Tırnak mantarına kesin çözüm olarak gösterilen çay ağacı yağı ile tırnak mantarı tedavisi için ;

Malzemeler ;

 • 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Uygulanışı ;

Çay ağacı yağı ve zeytinyağını ufak bir kap içerisinde karıştırın. Bir parça pamuk yardımıyla karışımı tırnak mantarı bulunan bölgeye sürün ve 10-15 dakika arasında pamuğu mantarlı bölgenin üzerinde bekletin.

Bekledikten sonra pamuğu mantarlı tırnaklar üzerinden alın ve bir dış fırçası yardımıyla tırnaklarınızın üzerini fırçalayın. Bu uygulamayı düzenli olarak günde 2-3 sefer uyguladığınızda kısa süre içerisinde tırnak mantarı rahatsızlığınızdan kurtulacaksınız.

 

Tırnak Mantarı Doğal Tedavi Yöntemleri

Sizler için tırnak mantarı tedavisinde doğal çözümler hakkında bilgileri ve yapmanız gerekenleri maddeler halinde sıralamaya çalıştık. Tırnak mantarı evde tedavi yöntemleri hakkında tüm bilmek istediklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Tırnak Mantarı İçin Doğal Tedaviler ;

 • Tırnak mantarı için tırnağınıza doğrudan limon suyu veya kesilmiş limonu 30 gün boyunca uygulayın.
 • 1 kap su içerisine 1 fincan elma sirkesi koyup ayaklarınızı 20 dakika elma sirkeli su içerisinde bekletip daha sonra güzelce kurulayın. Günde 1-2 defa bu işlemi uygulayabilirsiniz. Her uygulamada suyu tekrardan hazırlamanız gerekmektedir.
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 3 damla kekik yağını karıştırın. 3 hafta boyunca aksatmadan tırnak mantarı bulunan bölgeye pamuk yardımıyla uygulayın.
 • Tırnak parlatıcı oje ve 1 diş kıyılmış sarımsağı karıştırın. Karışıma biraz beyaz tendürdiyot ve biraz taze limon suyu ekleyin. Hazırladığınız karışımı oda sıcaklığında 7 gün boyunca bekletin ve bekleme sonrasında 14 gün boyunca rahatsızlık bulunan tırnaklar üzerine bir kat şeklinde sürün. Tüm gün tırnaklarınızda kalmasını istemiyorsanız karışımı en az 60 dakika bekledikten sonra aseton yardımıyla çıkartabilirsiniz.
 • Yarım bardak kastor yağı ile 7 damla taze limon suyunu karıştırın ve ayaklarınızı bu karışımın içerisinde en az 30 dakika bekletin. 6 hafta sonunda düzenli uygulamalarda tamamen tırnak mantarlarınızdan kurtulacaksınız.
 • 1 fincan su içerisinde 5 diş sarımsağı kaynatın. Karışımı bir kaba alın ve ılık hale gelince ayak tırnaklarınızı karışımın içerisine koyun. En az 20 dakika bekleyin ve çıkardıktan sonra ayağınızı iyice kurulayın. Bu kürü 4 hafta boyunca tırnaklarınız üzerinde uygulayabilirsiniz.
 • Su ve karbonatı macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz macunu tırnaklarınızın üstüne ve tırnak içlerine güzelce sürün ve 5-10 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayıp güzelce kurulayın. Günde 2-3 kere bu işlemi uygulayabilirsiniz.
 • 2 fincan su ve 3 çorba kaşığı kekik otunu 5 dakika boyunca kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra demlenmeye bırakın ve demleme olduktan sonra pamuk yardımıyla yaptığınız kürü tırnaklarınız üzerine 4 hafta boyunca uygulayın.

 

Tırnak Mantarı İçin En Etkili İlaç

Tırnak mantarı için ilaç olarak piyasada sayabileceğimiz birçok ürün bulunmaktadır. Tırnak mantarı ilaçları, bu tedavide sıklıkla kullanılan yöntemler arasında bulunmaktadır. Tırnak mantarı bitkisel tedavi yolları sonuç vermediyse sizler için araştırmış olduğumuz tırnak mantarı için en etkili ilaçları kullanabilirsiniz.

Scholl Tırnak Mantarı Giderici

Tırnak mantarlarının üzerinde oldukça etkil olan Scholl tırnak mantarı kalemi, tırnak mantarları üzerinde etkili olduğu kadar aynı zamanda tırnakların renklerini eşitleme konusunda da başarılıdır.

Ortalama 4 hafta boyunca günde 1 sefer tırnak mantarı üzerine uygulayabileceğiniz bu ilaç ile kısa zamanda kesin sonuçlar elde edebilirsiniz. Scholl tırnak mantarı giderici fiyatı yaklaşık olarak 35-50 TL arasında satılmaktadır.

Zalain Mantar Kremi

Ayak tırnak mantarı ilacı olarak oldukça etkili olan bir diğer ilaç ise krem formunda bulunan Zalain Mantar Kremi olmaktadır. Düzenli kullanımlarda ayak tırnak mantarı üzerinde oldukça etkilidir ve kısa süre içerisinde tedavi sağlamaktadır.

Excilor Tırnak Mantarı Tedavisi Kalemi

Piyasada ayak tırnak mantarı ilacı olarak bulunan ve excilor tırnak mantarı tedavisi kalemi olarak satılan bu tırnak mantarı tedavisi kalemi oldukça etkilidir. Piyasa fiyatları 35-50 TL arasında değişmektedir. İnternet satış mağazalarında ve eczanelerde bulabilirsiniz. 4 hafta gibi düzenli kullanımlarında tırnak mantarı tedavisi üzerinde etkili olacaktır.

 

Bu yazımızda sizler için ayak tırnak mantarı nasıl geçer sorularının cevaplarını vermeye çalışırken, tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmeler yapmaya çalıştık. Diğer soru, görüş ve tüm önerileriniz için bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. Sağlıklı kalın…

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU