Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Faydaları Ve Yorumlar

pirinc_maskesi_nasıl-yapılır-faydaları-kullananlar-ve-yorumları
Paylaş
 

Pirinç Maskesi Nasıl? Yapılır Ne İşe Yarar?Faydaları Nelerdir?

Her insanın sahip olmak istediği mükemmel cilde ulaşmak adına kullanılmakta olan birçok krem ve uygulanmakta olan birçok maske çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde kozmetik mağazalarında satılmakta olan hazır paket maskelere oranla evde bulunmakta olan doğal   ürünler ile kolaylıkla yapılabilecek maskeler daha fazla tercih edilmektedir. Hassas ve ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmak adına uygulanmakta olan pirinç maskesi en sık kullanılmakta olan maske çeşitleri arasında yer almaktadır.

Cilt üzerinde oluşan lekelerin giderilmesinde de fayda sağlamaktadır. Japonya kökenli olarak ortaya çıkan pirinç maskesi cilde ipeksi bir dokunuş ve beyazlık sağlamaktadır. Japon kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmakta olan bu maskenin kullanımı giderek ülkemizde de yaygınlaşmaktadır. Cilt tiplerinin farklılıkların göre çeşitlenmekte olan bu maske türü için farklı malzemeler kullanılmaktadır.

Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler için yapılan pirinç maskesinde;

  • Bir avuç dolusu organik pirinç,
  • Biraz süt

Uygulaması oldukça basit olan bu maske için öncelikle pirinç bir havan yardımı ile dövülerek ezilmelidir.

Ezilen pirinç içerisine eklenen bir miktar süt ile yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurulmalıdır.

Kuru ciltlere nemlendirici özellik sumakta olan bu maske türü cilt üzerinde yaklaşık yarım saat kadar bekletilmeli ve ılık su ile durulanmalıdır. Düzenli uygulandığında ciddi ölçüde fayda sağlamakta olan bu maske türü haftada 1 kez yapılmalıdır.

Yağlı Cilt yapısına sahip olanlar için yapılan pirinç maskesi için;

  • Bir avuç organik pirinç
  • Bir bardak kadar su

Cam kaseye alınan bir avuç pirinç üzerine su dökülmesi sonucunda oluşturulmakta olan bir maske çeşididir. Krem kıvamı alıncaya kadar karıştırılan bu maskenin cilt üzerine 5 dakika süre ile kalması önerilmektedir. Hafta da 2 gün uygulanması gereken bu maske cildin nefes almasını ve parlak bir görünüm elde etmesine olanak sağlamaktadır.

Karma cilt yapısına sahip olanlar için uygulanan pirinç maskesi ise;

  • 1 su bardağı organik pirinç,
  • 2 su bardağı su,

1 su bardağı pirinç 2 su bardağı dolusu suyun içine konularak derin bir kapta haşlanmalıdır.

Lapa halini almakta olan pirinç soğuması için kenara bırakılır.

Soğuk uygulanması gereken bu maske türü için öncelikle cilt üzerinin temiz olması büyük bir önem içermektedir. Maksimum yarım saatlik bir süre bekletilmesi gereken bu maske haftada 1 gün süre ile uygulanmalıdır. Düzenli uygulandığında cilt üzerinde renk açılımı olduğu gözle görülür bir şekilde fark edilmektedir.

Korelilerin Pirinç Maskesi Tarifi

korelilerin-pirinç-maskesi-tarifi

Cilt güzelliğine oldukça düşkün olan Koreli bayanların güzellik sırı olarak bilinmekte olan pirinç maskesi oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Bu maskenin kökeni niteliği taşıyan Kore’lilerin pirinç maskesi içerisinde yer almakta olan tüm vitamin ve minerallerin cilt üzerindeki o muhteşem etkisini gözlemlemiştir. Tamamen organik pirinç kullanılarak hazırlanmakta olan bu maske türü için;

  • 3 çay kaşığı organik pirinç,
  • 1 yemek kaşığı süt,
  • 1 yemek kaşığı organik bal,

Öncelikle 3 çay kaşığı pirinç bir miktar suyun içerisinde kaynamaya bırakılır.

Kaynayan pirincin suyu süzülür ve süzülen su bir kenara alınır.

Hafif ılık olarak hazırlanan süt, süzülmüş pirinçlerin üzerine eklenir.

İyice karıştırılan karışım üzerine 1 yemek kaşığı bal ilave edilir.

Maske kıvamına getirilen bu karışım cilt üzerine iyice sürülerek uygulanır. Yaklaşık 15 dakika süre ile cilt üzerinde bekletilmekte olan bu maske türünü ciltten çıkartmak için kenara ayrılan pirinç suyunun kullanılması gerekmektedir.

Korelilere ait bu maskenin uygulanması aşamasında dikkat edilmesi gerekli olan bazı hususlar bulunmaktadır. Haftada 1 kez den fazla uygulanmaması gereken bu maske fazla uygulandığında cilt üzerinde oldukça etkili olduğundan tahrişe neden olabilmektedir. İyi bir sonuç alabilmek adına 2 ay boyunca düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Her uygulama da taze maske yapılması zorunludur. Uygulanan maskenin soğuk olması önemli bir unsurdur. Maskenin uygulanacağı bölgenin mutlak suretle temiz olması gerekmektedir.

Pirinç Maskesi Ne İşe Yarar?

Pirinç maskesi uygulaması yapan kişilerde gözle görülür olumlu etkiler meydana gelmektedir ve kişinin cildi maske yapmadan öncesiyle fark edilir bir şekilde değişmektedir. Öncelikle maske uygulaması sonrası gözenekler temizlendiğinden dolayı ciltte bir yumuşaklık meydana gelmektedir. Bu belirgin değişikliğin yanı sıra peeling görevi gördüğü için ölü derinin atılmasını sağlamaktadır. Pirinç maskesi lekeli ciltlerde leke rengini açarak beyazlık vermesiyle bilinir. Bu nedenle özellikle kahverengi lekelere sahip kişiler ciltlerini beyazlatmak için kullanırlar. Pirinç maskesinin cildi sıkılaştırarak kırışıklıkları azaltmasından dolayı cilt sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşacaktır. Güneş lekelerinden ve zararlı ışınlarından korumak için güneşe çıkmadan önce pirinç maskesi yapmak fayda sağlamaktadır. Yağlı ciltlerde oluşan siyah nokta ve sivilce gibi rahatsız edici durumların oluşmasından olumlu etkileri olduğu pirinç maskesini uygulayanlar tarafından gözlemlenmiştir.

Pirinç Maskesi Ne Zamanlar ve Kimlere Uygulanmalıdır?

Pirinç maskesinin birçok avantajı olmasının yanı sıra hangi cilt tipine uygun olduğu ve ne kadar süreyle uygulanması gerektiği merak edilen sorular arasındadır. Pirinç maskesi uygulaması haftada 1 defa yapılmalıdır. Cildi kuru olan kişiler daha seyrek aralıklarla tekrarlayabilirler. Pirinç maskesinin faydalarını görmek için düzenli kullanmak gerektiği gibi 2ayın sonunda etkilerini göstermeye başlayacaktır. Düzenli kullanımlarda cildin kalıcı olarak beklentileri karşılaması söz konusuyken sabırlı olmakta fayda vardır. Pirinç maskesi her cilt tipine uygun ve uygulanabilir bir güzellik sırrıdır. Kuru cilt tipleri 10 günde 1 kere uygulama yaparken yağlı cilde sahip kişiler haftada 1 kere pirinç maskesini yapmalıdır. Hassas ciltlere sahip olanlar mutlaka maske uygulamasından önce ufak bir alanda denem yapmalıdır ki reaksiyona maruz kalmadıklarından emin olsunlar.

Pirinç Maskesi ve Pirinç suyuyla Güneşten Korunma

Cilt tipleri hassas olan kişiler güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için mutlaka güneş koruyucu kullanmak durumundadır. Fakat pirinç suyu ile yapacakları uygulamalarla güneş koruyucu kullanmaya gerek kalmaz. Pirinç suyunun içinde bulunan asitler, c ve e vitaminleriyle güneşin zararlı etkilerinden koruyan bir yapı meydana gelmektedir. Pirinç suyu ve pirinç maskesi güneş yanıklarını azaltarak cildin sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Pirinç Suyu ile Yüz Temizleme Uygulaması

Pirinç suyu faydalarından bir tanesi de yüz temizleme toniği olarak kullanılmasıdır. Bir pamuk yardımıyla pirinç suyunu yüzünüze uygulayarak cildinizin temiz ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Kirden ve dış etkenlerden arındıktan sonra ılık su ile arındırma işlemi yapmalısınız. Pirinç suyu cildinizi en kolay temizleme yöntemidir.

Pirinç Suyu ile Saç Uygulaması

Pirinç suyunun içerisinde bulunan vitaminler ve asitler saçınızın hacmini arttırarak aynı zamanda sağlıklı bir görünüme kavuşmasını ve iyileşmesini sağlayacaktır. Saç kremi kullanan kişiler bunun yerine pirinç suyunu durulama esnasında kullanabilirler. Saçlarındaki bakımı kısa sürede belirgin hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Pirinç Suyu Nemlendirme Yardımcısı

Pirinç suyu özellikle kuru el ve ayaklara sahip kişilerde doğal bir nemlendirme özelliğine sahiptir. Bu şekilde kuruluğa sahip olan kişiler pirinç suyu ile bakım yaparak nemlenmiş ve yumuşak bir görünüme sahip olabilirler.

Pirinç Suyuyla Güneş Yanığı ve Egzama Tedavisi

Geleneksel bir yöntem olarak cildi iyileştirmesiyle bilinen pirinç suyu ile evde egzamalar için tedavi uygulanabilir. İçeriğinde bulunan yatıştırıcı etkenlerden dolayı ciltte oluşan kızarıklık ve kaşıntıyı gidererek rahatlama sağlamaktadır. Temiz bir bez yardımıyla egzama olan bölgeye uygulama yapılır ve birkaç kez tekrarlanması gereklidir. Düzenli kullanımda pirinç suyunun faydaları saymakla bitmez. Cildi rahatlatmak için kullanılan pirinç suyu güneş yanıklarının tedavisinde de mükemmel rahatlatıcı bir etkisi vardır. İçerisinde ağrı ve rahatsızlığı giderici etken maddeler olan pirinç suyu güneş yanığı tedavilerinde kısa sürede olumlu etkilerini göstermeye başlayacaktır. Pirinç suyunu daha birçok alanda kişiler tedavi için kullanırken cildi güzelleştirmek içinde maskeler yapılabilir.

Pirinç suyunun bir diğer kullanım alanı peeling yapmaktır. Peeling yapmanın amacı ölü deriyi pul pul dökerek cilde yeni sağlıklı bir görünüm kazandırmaktır. Pirinç suyunu peeling işlemi için rahatlıkla kullanabilirsiniz ve aynı zamanda içerisinde esansiyel yağlar koyarak hoşunuza gidebilecek etkiler yaratabilirsiniz.

Saklama Koşulları

Güçlü etkiler yaratmak için pirinç suyunu ya da ununu fermente etmeniz gereklidir. Elde edilen pirinç suyu oda sıcaklığında 24 saatten fazla kaldığında ekşime yapacak ve daha güçlü bir etki yaratacaktır. Fermente olan pirinç suyu soğuduktan sonra koyulma yaparsa su ile seyreltilebilir ve buzdolabında bir hafta kadar saklanması uygundur. Uzun süre kaldıysa ve kokusundan şüphe ederseniz kullanımı tavsiye edilmez ve yenisini hazırlamanız gereklidir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU