Patates ile Cilt Beyazlatma Yöntemleri

ptates ile cilt beyazlatma yöntemleri
Paylaş
 

Patates ile Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Lezzetli yemeklerin besin kaynağı olarak bilinmekte olan patates cilt bakımı için de oldukça büyük bir besin kaynağıdır. Yemeklerin bu kadar leziz olmasına sebep olan patates içerisinde bulunan A, C, K, B6 gibi vitaminler özellikle cildin beslenmesi hususunda oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Cildi beslemesinin yanı sıra zaman zaman oluşan göz altı morlukları, güneş lekeleri, koyu renk teni beyazlatma gibi konularda da oldukça fayda sağlamaktadır. Ayrıca patatesin içeriğinde barındırdığı mineraller de sivilce ve siyah noktaların yok edilmesinde oldukça başarılıdır.

Tüm ciltler için kullanılmakta olan patates maskesi günümüzde cilt beyazlatma konusunda oldukça sıklıkla kullanılmaktadır. Patates ile cilt beyazlatma için öncelikle patates maskesinin denenmesi gerekmektedir. Çiğ patatesten yapılmakta olan bu maskeden olumlu sonuç elde edebilmek için maskenin düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Temiz bir cilde uygulanması gereken maske için gerekli olan tek malzeme patatestir.

Patates Cilt Beyazlatma Maskesi Tarifi

1 adet orta boy patatesi rende yardımı ile rendeleyerek suyunun çıkartılması gerekmektedir.

Başka bir kaba alınan patates suyu, temiz olan cilt üzerine bir pamuk yardımı ile uygulanır.

Daha sonra kenara ayırdığınız patates rendelerini maske gibi yüzünüze uygulayın böylelikle kısa bir zaman sonra cildinizdeki beyazlamayı fark edeceksiniz.

Pirinç ve Patates Maskesi

Beyazlatma özelliğine sahip iki ana ürünün birleşmesi sonucunda hazırlanmakta olan bu maske cilt beyazlığı için kesin çözüm niteliğindedir. Pirinç ve patates maskesi cilde yumuşaklık kazandırmak, lekelerin geçmesine yardımcı olmak gibi faydalar da sağlamaktadır. Farklı aşamalar la hazırlanmakta olan bu maske için patates ve pirinç ununa ihtiyaç duyulan malzemelerdir.

Küçük boy patates önce bıçakla soyularak kabuklarından ayrılır, rende yardımı ile bir kaba rendelenir.

Rendelenen patatesler avuç içine alınarak suyu başka bir kaba sıkılır.

Patates suyunun içerisine eklenen pirinç unu macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

Hazırlanan maske cilt üzerine masaj yaparak uygulanır. 15 dakika cilt üzerinde bekletildikten sonra ılık su ile yüz yıkanır.

Yüz Beyazlatan Patates Maskesi

Çoğu zaman koyu ten renginden sıkılan kişiler tenlerinde beyazlık istemektedirler. Yüzün güneş yanığı, lekelenme gibi farklı sebeplerle renk değiştirmesi kötü bir dış görünüm sağlamasına neden olmaktadır. Yüz beyazlatan ürünler ve maskeler yardımı ile kolaylıkla giderilebilmekte olan bu sorun için yüz beyazlatan patates maskesi sıklıkla önerilmektedir. Yalnızca patates kullanılarak uygulanmakta olan bu maske düzenli kullanım ile büyük etkiler göstermektedir.

Büyük bir patatesi dilimleyiniz, seçeneğe bağlı olarak uygulanan bu maske ister dilim şeklinde yüz üzerine uygulanarak ister rende yardımı ile rendeleyerek cilt üzerine maske yapılarak kullanılabilmektedir.

Patates-Maskesinin-Cilde-Faydaları-Nelerdir-cilt-beyazlatma-yöntemleri

Patates Karbonat Maskesi

Patates ile karbonatın birleşerek cilt üzerinde yarattığı mucizevi etki gözlerden kaçmamaktadır. Özellikle güneş lekeleri için doğal bir çözüm olarak bilinen patates karbonat maskesi cilt renginin açılmasına da yardımcı olmaktadır. Evde kolaylıkla uygulanabilecek olan bu maskeyi hazırlamakta oldukça kolaydır.

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı çiğ patates suyu gibi malzemeler yardımı ile hazırlanmakta olan bu maske

İçin hazırlık aşamasına patatesin rendelenmesi ile başlanmaktadır.

Rendelenen patates avuç içinde sıkılarak suyu çıkartılır,

Patates suyu ve diğer malzemeler bir kase içinde karıştırılır ve cilt üzerine uygulanır.

Yaklaşık 30 dakika süre bekletilmesi ve ılık su ile durulanması gerekmektedir.

Patates Nişastası Maskesi

Patates ile hazırlanmakta olan maskeler arasında patates ile birleşen patates nişastası maskesi de bulunmaktadır. Patates içerisindeki maddenin belirli yöntemler den geçmesi sonucu oluşturulan patates nişastası doğal bir beyazlatıcı niteliğindedir. Birçok malzemenin birleşiminden oluşan bu maske için;

 • 1 su bardağı patates nişastası
 • 1 kg kuru fasulye
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 tane limon
 • 4 yemek kaşığı bal gerekmektedir.

Kuru fasulye bir akşam öncesinden ıslatılarak şişmeye bırakılır. Sabah su içerisinde haşlanarak püre kıvamına getirilir. İçerisine eklenen patates nişastası ile karıştırılır. Daha sonra içine diğer malzemeler de eklenerek karıştırmaya devam edilir. Yoğrularak hazırlanmakta olan bu karışımdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak güneşte kurutulmak üzere güneş görmekte olan bir yere koyulur. Kuruyan bu parçalar sabun olarak kullanılmalı ve sabah akşam cildin yıkanması sağlanmalıdır. Düzenli olarak uygulandığında cilt üzerindeki beyazlama ciddi şekilde kendini göstermeye başlayacaktır.

Esmer Cildi Beyazlatma

Esmer ten rengine sahip olan kişiler için zaman zaman büyük bir sorun haline gelen ten renkleri evde uygulanabilecek doğal maskeler yardımı ile kolaylıkla beyazlatılabilmektedir. Ayrıca aşırı sigara ve kafein içeren içecekler tüketilmesi, güneş, stres gibi etkenler de cilt üzerinde koyu renkli lekeler oluşturabilmektedir. Tüm bu koyu renklerden kurtulmak adına oldukça kolay maskeler yardımı ile esmer cildi beyazlatma işlemi uygulanabilmektedir.

Tam Buğday Unu ve Zerdeçal

Cilt beyazlatma da oldukça etkili olan maske türlerinden biri olan bu maske için gerekli olan malzemeler;

 • Bir tutam zerdeçal otu,
 • 2 tatlı kaşığı buğday unu,
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu, olarak bilinmektedir.

Tüm malzemelerin birbiri ile karıştırılması sonucu oluşturulmakta olan bu maske cilt üzerine uygulanarak 15 dakikalık bir süre bekletilmelidir. Ilık su ile yapılan durulama sonrası ilk uygulama da beyazlama ışıltısı fark edilmektedir.

Patates Maskesi Kullananlar

Cilde oldukça büyük etkiler sağlamakta olan patates maskesi şimdilerde sıklıkla tercih edilen bir maske çeşididir. Özellikle sosyal medya da yer alan formlarda olumlu cilt beyazlatma etkilerinden sıklıkla söz edilmektedir. Patates maskesi kullananlar ve yaptıkları yorumlar maskenin cilde etkilerini herkese tavsiye etmektedir.

Haşlanmış Patates Maskesi İle Cilt Beyazlatma

Cilde birçok olumlu etkisi bulunmakta olan patatese farklı malzemeler eklenerek cilt sağlığı için hazırlanmakta olan maskeler bulunmaktadır. Birçoğunda çiğ olarak kullanılan patates bu maske türünde haşlanarak yer almaktadır. Yine cilt beyazlatma konusunda oldukça başarılı bir yöntem olan haşlanmış patates maskesi içerisinde C vitamini yer almaktadır.

 • 2 adet patates
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 3 damla limon suyu kullanarak oluşturulmakta olan bu maske için öncelikle

Patateslerin iyice yıkanması gerekmektedir. Kabuklu olarak kullanılacak olan patatesler iri bir şekilde doğranır. Suda kaynatılır. Kaynayan dilimler soyularak ezilir.

İçerisine yoğurt eklenerek karıştırılır. Bal ve limon ekleyerek karıştırma işlemine devam edilir. Cilt üzerine uygulanır. Yaklaşık 20 dakika bekletilerek ılık su ile durulanır. Sonrasında ise sürülen nemlendirici krem maskenin etkisini arttırmaktadır.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU