Kilin Saça Faydaları

Paylaş
 

Kil, kullanıldığı alanlar genel olarak cilt maskeleri bilinse de saç bakımı konusunda da oldukça etkili ve güçlü bir yardımcıdır. Farklı çeşitleri bulunan kil cilt bakımı maskeleri için tercih edildiği gibi, saç bakımı konusunda kil kullanımı için yumuşak yapılı kil tercih edilmelidir.

Yüz bakımı için kil maskeleri, cilt bakımı için kil maskeleri ile ilgili makalelerimizi sitemiz içerisinde bulabilirsiniz. Sizlere bu makalemizde kilin saça faydaları nelerdir?hangi kil saça daha iyi gelir? sorularını kilin saça etkisi ile birlikte cevaplarken saç için kil maskesi tarifleri, saça kil maskesi yapımı, yağlı saçlar için kil maskesi tariflerini konumuz içerisinde paylaşmaya çalışacağız. Aynı zamanda saça kil maskesi kullananlar hakkında olumlu ve olumsuz tüm yorumları paylaşmaya özen göstereceğiz.

Kil barındırdığı yoğun miktarda kalsiyum ve potasyum ile birlikte saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Saçların hacim artışında, güçlenmesinde ve yıpranmış saçların yeniden onarılmasında kullanımı oldukça yaygındır. Kilin saça faydaları arasında bulunan bir diğer etken ise saçlardaki kepekler üzerinde etkili olmasıdır. Kil saçlar üzerinde kullanıldığında saçları kurutmaz aksine sürekli canlı ve yumuşak kalmasını sağlar. Berrak bir saç için kullanabileceğiniz saç için kil maskeleri aynı zamanda saçlarınızın ve saç derinizin temiz kalmasını sağlayacaktır. Kilin saça etkisi ve sonuçlarını görmek için banyo öncesi kil maskesi uygulaması yapmanız yeterli olacaktır.

Kil Saça Nasıl Uygulanır ?

Eski tarihlerde kil direk saça ve saç diplerine uygulanıp daha sonra yıkanarak kullanılırdı. Şimdi ise aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz saç yıkama kili ile bu uygulamayı yapabilirsiniz. Saçlar için kullanılacak kil yeşil veya beyaz olabilir. Renk konusunda herhangi bir farklılık yaratmayan killerin sadece yumuşak formda olması önemlidir. Saç için uygulanan kil maskeleri uygulama sonrası 30 dakika saç üzerinde kalması ve daha sonra yıkanması yeterli olacaktır.

Saç İçin Kil Maskesi Tarifleri

Kil ile yapılan saç bakım maskeleri saçlarınızın yeniden hacim kazanmasına, saç derinizin temizlenmesine ve saçlarınızın parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Kil ve Yumurta Maskesi

Yumurta sarısı günümüzde birçok saç bakım maskesinde kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan mineraller saçları besleyerek bakım yapmaktadır. Özellikle yağlı saçlar üzerinde etkili olan kil ve yumurta maskesi yağlı saçlar üzerinde kullanıldığında saçın yap dengesini sağlayacaktır.

Malzemeler ;

 • 1 tane yumurta sarısı
 • 5  yemek kaşığı kil
 • Az miktarda su

Hazırlanışı ;

Kil ile suyu karıştırın. Macun kıvamına gelen kilin üzerine 1 adet yumurta sarısını ekleyerek karışımı tamamlayın. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza sürün ve en az 30 dakika bekleyin. 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızdaki maskeyi yıkayarak arındırın. Haftada bir sefer uygulayacağınız kil ve yumurta maskesi ile saçlarınızın yağ dengesini sağlayacak ve yağlı saçlarınızdan kurtulacaksınız.

Kil ve Bal Maskesi

Kil ve bal maskesi saçlarınızın daha gür ve nemli olmasını sağlarken aynı zamanda saçlarınızı besleyerek daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Kuru saçlar için nemlendirme sağlarken saç diplerinizi besleyen kil ve bal maskesi düzenli uygulamalarda saça kil maskesi kullananlar tarafından kesin sonuç verdiği söylenmektedir.

Malzemeler ;

 • 5 Yemek kaşığı kil
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 Tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 Tatlı kaşı badem yağı

Hazırlanışı ;

Etkili ve yapılışı kolay olan kil ve bal maskesi için yukarıdaki tüm malzemeleri sıvı macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza ve saç diplerinize uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı bol su ile birlikte durulayın. Haftada bir sefer uygulayacağınız kil ve bal maskesi ile saçlarınızın nem dengesi sağlanacak, yumuşak ve hacimli saçlara kısa süre içerisinde kavuşacaksınız.

Kil ve Süt Maskesi

Kil ve süt maskesi için aktarlarda bulabileceğiniz saç kili ile uygulama yapıp daha gür ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda kil ve süt maskesi saç kırılmalarınızın önüne geçecektir.

Malzemeler ;

 • 1 Su bardağı kil
 • 1 Çay kaşığı bal
 • 1,5 Su bardağı süt

Hazırlanışı ;

Tüm malzemeleri cam bir kase içerisinde karıştırın. Sıvı macun kıvamına getirdiğiniz karşımı saçlarınızın her yerine sürün ve kurumasını bekleyin. Kil ve süt maskesi kuruduktan sonra saçlarınızı bol su ile durulayın. Etkili bir saç bakım maskesi olan bu tarifi 2 haftada 1 sefer uygulamanız yeterli olacaktır.

Kil ve Elma Sirkesi Maskesi

Kil ve elma sirkesi maskesi yıpranan saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Boyalı saçlar, hava koşulları ve mevsimsel geçişlerde yıpranmış ve dökülen saçların onarılmasına yardımcı olmaktadır. Bitki çayı yardımıyla hazırlanan kil ve elma sirkesi maskesi için ;

Malzemeler ;

 • 1 Su bardağı kil
 • 5 Yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 Su bardağı bitki çayı
 • 10 damla lavanta yağı, nane yağı,  biberiye yağından herhangi biri

Hazırlanışı ;

Tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın. Hazırladığınız kil ve elma sirkesi maskesini sıvı macun kıvamına geldiğinde saç ve saç diplerinize uygulayın. 15-20 dakika arasında saçlarınız üzerinde beklettiğiniz maskeyi bol su ile yıkayın. Kil ve elma sirkesi maskesi içerisinde kullanacağınız bitki çayı demlenmiş ve soğuk olmalıdır. Maskenin haftada 1 veya ayda 2 sefer uygulanması yeterli olacaktır.

Kilin Saça Etkisi

Verdiğimiz saç için kil maskesi tarifleri ile kilin saça etkisi konusunda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Evde Yapılacak Kil Maskesi Tarifleri ile kısa zamanda olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Evde hazırlayacağınız bu tarifler ile kil içerisinde bulunan yoğun mineraller sayesinde saç diplerinizde oluşan egzama rahatsızlıklarının da önüne geçebilirsiniz. Saça kil maskesi kullananlar yukarıdaki tariflerin saç bakımı konusunda oldukça etkili olduğunu belirtmişlerdir. Saça kil maskesi kullanmak isteyenlerin sık sorduğu soruları sizler için kısaca cevaplamaya çalıştık.

Kil saç dökülmesine iyi gelir mi ?

Kil maskesi saçlarınızın daha gür, güçlü ve hacimli olmasını sağlayacak aynı zamanda saç dökülmelerini engelleyecektir. Düzenli olarak uygulayacağınız kil maskeleri ile saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Kil saç uzatır mı ?

Kil içeriğinde yoğun miktarda mineral barındırmaktadır. Bu mineraller saçlarınızı besleyerek daha sağlıklı şekilde uzamasını sağlarken aynı zamanda güçlü, kolay kopmayan ve dökülmeyen saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Kil maskeleri ile saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatabilirsiniz.

Kil saçı gürleştirir mi ?

Daha hacimli ve gür saçlar için birçok kil maskesi tarifi kullanabilirsiniz. Kil saçı gürleştirerek daha canlı saçlara kavuşmanızı kısa sürede sağlayacaktır.

Kil saç çıkarır mı?

Saça kil maskesi kullananlar, kilin saça etkisi konusunda en çok kil saç çıkarır mı? sorusuna cevap aramaktadır. Kil saç diplerini besleyerek saç dökülmelerinin önüne geçmektedir. Kil maskesi kullanımında esas amaç saçları beslemek, daha gür ve canlı saçlara sahip olmaktır. Kil maskelerinin dökülen saçları yeniden çıkarttığı konusunda herhangi bir bilgi söz konusu değildir.

 

Makalemizde sizler için kilin saça faydaları ve saça kil maskesi yapımı için kullanılabilecek saç için kil maskesi tarifleri hakkında detaylı bilgiler aktarmaya çalıştık. Kadınların ve erkeklerin saçları üzerinde rahatlıkla kullanabilecekleri kilin saça faydaları hakkında diğer soru ve tüm görüşleriniz için bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. Sağlıklı kalın…

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU