Kantaron Yağı Nasıl Yapılır? Kantaron Yağı Faydaları

Paylaş
 

Kantaron yağı yaralar, yanıklar, iltihaplar üzerinde oldukça etkili olan bakterilerin yok olmasını sağlayan ve hücreleri yenileyen sarı kantaron çiçeği yapraklarından yapılabilen bir yağdır. Kantaron yağı kantaron bitkisinden birkaç adımda çok kolay yapılabilmektedir. Makalemizde sizler için vücut üzerinde oldukça etkili olan bu bitki hakkında kantaron yağı nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz.

 

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır ?

Kantaron çiçeğini bulmak çok kolaydır. Mevsiminde tüm pazarlarda bulunabilir. Eğer pazardan kantaron çiçeği temin edemezseniz aktarlardan da rahatlıkla alabilirsiniz. Bir demet kantaron çiçeğinden yaklaşık 1 kavanoz kantaron yağı elde edebilirsiniz.

Kantaron yağı nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlere maddeler halinde sıralamaya çalıştık. Maddeleri sırası ile gerçekleştirdiğinizde sizlerde evinizde her derde deva olan kantaron yağını yapabilirsiniz.

 • Aktardan yada pazardan almış olduğunuz 1 demet kantaron yağını güzelce yıkayıp gölgede kurutuyoruz.
 • Kuruduktan sonra çiçeklerini saplarından ayırıyoruz.(Çiçek ve sapları ayırırken asla metal bir şey bıçak-makas vs. kullanmayın. Elinizle ayırmaya çalışın)
 • Ayırdığımız çiçek saplarını bir kavanozun içerisine atıyoruz.
 • Çiçeklerin üzerine kavanozu dolduracak kadar saf zeytinyağı döküyoruz.
 • Kavanozun ağzına bir tülbent koyup sıkıca sarıyoruz.
 • Kavanozun içerisinde bulunan kantaron çiçeklerinin mayalanması için kavanozu güneşin altında en az 5 gün boyunca bekletiyoruz.
 • 5 gün sonra mayalanan kantaron çiçekleri ile kantaron yağına ulaşmak için kavanozun kapağını kapatıyoruz ve hava ile temasını kesiyoruz.
 • Kapağını kapattığımız kavanozu en az 45 gün boyunca güneşte bekletiyoruz.
 • 45 gün sonunda ortaya kırmızımsı bir renk çıkacak ve kantaron yağımız kullanıma hazır olacaktır.

İşlem bittikten sonra kantaron çiçeklerini süzüp yağımızı farklı bir cam kase içerisine alabilirsiniz. Cam kasenin koyu olması kantaron yağınızın kalitesini arttıracaktır. Kantaron yağı farklı bir kase içerisine alındıktan sonra mutlaka gölgede saklanmalıdır. İhtiyacınız olduğunda bir pamuk yardımıyla kantaron yağının tüm vücudunuz üzerinde kullanabilirsiniz.

 

Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlerle paylaştığımıza göre şimdide yüzyıllardır kullanılan kantaron yağının faydaları hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Kantaron bitkisinin çiçeklerinden yağ yaptığınız gibi dilerseniz kantaron çayı olarakta tüketebilirsiniz. 14. yüzyıldan günümüze kadar kullanılmaya devam eden kantaron yağın, ilk olarak Hipokrat tarafından dile getirilmiştir. Kantaron yağının faydaları ve kullanım alanları ;

 • Psikolojik rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.
 • Panik atak rahatsızlıklarında kantaron çayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Romatizma ve eklem ağrıları üzerinde kantaron yağı oldukça etkilidir.
 • Kadınlarda regl dönemlerindeki sancıların giderilmesinde kullanılır.
 • Kantaron çayı endişe ve sıkıntıları giderici özelliği sayesinde vücudunuzu rahatlatacaktır.
 • Reflü ve mide ağrılarında etkilidir.
 • Mide bulantısında kantaron çayı sıkça tüketilmektedir.
 • Kanser ve kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kan damarlarının açılmasında ve hücre yenilenmesinde kullanılır.
 • Yara ve yanık tedavilerinde kullanıldığı durumlarda çabuk iyileşme sağlamakta olup iz kalmasını engellemektedir.
 • Bakteri ve mikropların vücut üzerinden atılmasını sağlar.
 • Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde vücut direncini sağlamak için kullanılır.
 • Bebek pişiklerinde kullanılmaktadır.
 • Kanamayı durdurucu özelliği vardır.
 • Düzenli kullanımlarda kan şekerinin dengelenmesine yardımcıdır.
 • Güneş yanıklarında kantaron yağı oldukça etkilidir.

 

Kantaron Yağı Cilde Faydası

Kantaron yağı cilde faydası saymakla bitmeyen ve cilt üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunan bitkisel yağlardan bir tanesidir. Cildi yenileyerek, yeni hücre oluşumunda katkıda bulunan kantaron yağı, cilt lekeleri ve sivilce izleri üzerinde de oldukça etkilidir. Kantaron yağı düzenli kullanımlarda cilt lekelerinden ve iltihaplı sivilcelerden kurtulmanızı sağlamaktadır. Kantaron yağı cilt beyazlatma ve cilt lekeleri üzerinde oldukça etkilidir, cilt tonunun dengelenmesini sağlayarak, güneş lekeleri ve güneş yanıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Kantaron yağının cilde faydaları arasında ;

 • Cilt lekelerini yok eder,
 • Güneş yanıklarına iyi gelir,
 • Sivilce ve akneleri yok eder,
 • Sivilce izlerinin görünümü azaltır,
 • Cildi nemlendirir,
 • Cilt üzerinde bulunan pullu görüntüyü kabarmaları yok eder,
 • Kuru cilt yapısını giderir,
 • Hücreleri yeniler, ölü derinin ciltten atılmasını sağlar.

Tüm cilt tipleri için kullanılması uygun olan kantaron yağı yan etkisi bulunmayan bir bitkisel yağdır.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı nasıl sürülür? sorusu birçok kullanıcı tarafından sorulmakta olup merak edilen konular arasındadır. Kantaron yağı temiz cilt üzerine bir pamuk yardımıyla uygulanır. Uygulama yaptıktan sonra ortalama 30-60 dakika arasında beklemeniz yeterli olacaktır. Kantaron yağını cildinize uygularken masaj yaparak deri altına yedirmeniz yağın etkisini çok daha iyi şekilde gösterecektir.

Kantaron yağının cilde faydaları eski tarihlerden bu yana bilinmekte olup kullanım alanı oldukça geniş bir yere sahiptir. Kantaron yağı kullananlar sıklıkla yağın olumlu etkilerinden söz etmektedir. Kantaron yağı yan etkileri bulunmayan bir bitkisel yağdır. Yinede kantaron yağına karşı alerjiniz bulunabilir. Bunu anlamak için ufak bir miktar kantaron yağını cildinize uygulayın eğer tahriş, kızarıklık yada yanma gibi alerjik reaksiyonlar görürseniz yağı kullanmayı bırakabilirsiniz.

 

Kantaron Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kantaron yağı kullananlar veya kullanmayı düşünenler merak ettikleri birçok soruyu sosyal medya, sözlük veya forum sitelerinde dile getirmişlerdir. Sizler için kantaron yağı hakkında sık soruların soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Kantaron yağı kaşa sürülür mü

Kantaron yağı az miktarda kaşlar üzerinde kullanılabilir. Kantaron yağı kaşlarınızın gür ve parlak olmasını sağlayacaktır.

Kantaron yağı kirpik uzatır mı

Kantaron yağı kirpik uzamasını sağlamaktadır. Kantaron yağını kirpik üzerinde kullanıldığında daha sağlıklı ve kopmayan kirpiklere kavuşabilirsiniz.

Kantaron yağı yüzde tüylenme yapar mı

Kantaron yağı tüy köklerini beslediği bilinmektedir. Uzun süreli kullanımlarda tüylenme yaptığı gözlemlenmiştir.

Kantaron yağı yüzde ne kadar bekletilmeli

Kantaron yağı yüz üzerine uygulandığında en fazla 60 dakika bekletilmelidir. Kantaron yağı yüze uygulanırken göz altına sürülmemesine dikkat edilmelidir.

Kantaron yağı nasıl tüketilir?

Kantaron yağı nasıl içilir yada kantaron yağı mideye iyi gelir mi soruları kantaron çayı kullanmak istemeyen kullanıcılar tarafından sorulmaktadır. Kantaron yağı mide için kullanılacaksa yarım çay kaşığı şeklinde günde 2 sefer tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde sıkça kullanılan kantaron yağının fazla tüketilmesi zararlı olabilir.
Kantaron yağı kıl çıkarır mı
Tüy köklerinin beslenmesinde etkili olan kantaron yağı uzun süreli kullanımlarda bölgesel tüylenmeler yapmaktadır. Fakat kantaron yağı ekstra kıl çıkartmaz.
Kantaron yağı göz altına sürülür mü
Kantaron yağı göz altına sürülmesi tavsiye edilmemektedir. Yinede göz altınızda oluşan cilt problemlerinizde kullanmaya karar verdiğinizde gözün teması ile kaçınmanız tavsiye edilir.
Kantaron yağı tüy azaltıcı
Kantaron yağı tüy köklerini beslemektedir. Kantaron yağı tüy döker mi sorusu sıkça sorulmaktadır fakat kantaron yağının tüy azaltıcı herhangi bir etkisi yoktur.
Kantaron yağı tüy yapar mı
Kantaron yağı kıl köklerini beslemektedir. Uzun süreli kullanımlarda kantaron yağının belirli cilt tiplerinde tüylenme yaptığı kullanıcılar tarafından dile getirilmiştir.
Kantaron yağı içilir mi
Kantaron yağı özellikle mide rahatsızlıklarında içilebilen bitkisel bir yağdır. Tüm cilt sorunları üzerinde kullanılan kantaron yağı aynı zamanda az miktarda içilerek tüketilebilir.
Kantaron yağı göze zararları
Kantaron yağı göz çevresinde kullanılırken göz içerisine kaçırılmamalıdır. Kantaron yağı göze zararları arasında büyük bir etki yoktur. Fakat göze kaçırıldığında mutlaka bol su ile yıkanmalıdır.
Kantaron yağı mideye iyi gelir mi, Kantaron yağı içilir mi
Kantaron yağı mideye iyi gelir mi sorusu mide rahatsızlıkları yaşayanların sordukları sorular arasında bulunmaktadır. Kantaron yağı mide için kullanılabilir. Günde 2 sefer yarım çay kaşığı tüketeceğiniz kantaron yağı ile mide rahatsızlıklarınızın önüne geçebilirsiniz.

Kantaron Yağı Yan Etkileri

Kantaron yağının cilde faydası saymakla bitmemektedir. Fakat çok nadirde olsa kantaron yağı yan etkileri görülebilen bir bitkidir. Kantaron bitkisinin zararları genelde alerjik reaksiyonlar olarak ortaya çıkmaktadır ve çok nadir görülür. Kantaron yağının cilde zararlı olmadığı gibi bazı durumlarda kantaron yağı yan etkileri arasında ;

 • Uzun süreli kullanımlarda vücutta kaşıntı görülebilir,
 • Hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez,
 • Emziren annelerin kantaron yağı kullanması tavsiye edilmez,
 • Işığa karşı hassasiyet oluşturmaktadır. Kantaron yağı kullanıldığında güneş ışığına çıkılmaması tavsiye edilir.
 • Çok nadir görülen yan etkiler arasında sindirim sisteminde rahatsızlıklar meydana getirebilir.
 • Organ nakli yapılan hastalarda doktor gözetiminde kullanılması gereklidir.

 

Kantaron Yağı Kullananlar

Kantaron yağı kullananların yorumları sosyal medya, sözlük ve forumlarda olumlu olarak bulunmaktadır. Cilt lekeleri, sivilce ve sivilce izleri, cilt tonunu eşitlemek için ve birçok alanda kullanımı bulunan kantaron yağını aynı zamanda kantaron yağı mide için kullananlar da bulunmaktadır. Sizlerde kendi tecrübelerinizi ve tüm sorularınızı bizlere yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Kantaron yağı kullananların yorumları ;

 • Ben yeni başladım 1 hafta oldu şimdiden kızarıklıklar hafiflemeye başladı.
 • Ben yaklaşık 4 haftadır kullanıyorum ve ciddi anlamda yüzümde düzelme oldu. Hormondan kaynaklı 2 yıl sivilce tedavisi oldum sonrasında lekeleri geçirmek için doktorum azalderm kremini verdi ama 6 ay kullandığım halde geçmediğini görünce kantaron yağına başladım ciddi anlamda lekelerde azalma oldu. Sabredin bırakmayın.
 • Her gün yeni bir özelliğini daha keşfettiğim mucizevi yağ. Bir kere pişiğe iyi geliyor, pamukla cildinize az miktarda sürdüğünüzde cildiniz yumuşacık olup parlaklaşıyor, ağda ile yanan cildinizdeki lekeleri hızla düzeltiyor. Yanığa birebir. Ben daha önce yanıklarda anestol bepanthol karışımı uygularken artık kantaron yağı kullanıyorum. Egzamaya iyi geliyor fakat sabırlı olmak lazım -ki egzama için kullanılan merhem ve pomadların kortizon vb maddeler içerdiğini, üstelik ciltte incelme yaptığını düşünürsek bu sabıra değeceğini göreceksiniz. Mesela ağladıktan sonra patates gibi şişen ve kıpkırmızı olan yüzünüze sürdüğünüzde mucizevi şekilde ağlamamış gibi görüneceksiniz.
 • Yaralara bulunmaz merhemdir, çabuk iyileştirir. Özellikle yeni ayakkabı giyildiğinde peydah olan yaracıkların hakkını veriyor gerçekten.

Kantaron Yağının Fiyatı

Kantaron yağı fiyatı aktarlarda ve eczanelerde farklı markalar olduğundan dolayı çeşitlilik göstermektedir. Ev yapımı kantaron yağı ise hem daha ucuz hemde daha güvenilir olmakla beraber maliyeti yapacağınız kantaron yağı miktarına göre ortalama 10-50 tl arasında olacaktır.

 

Makalemizde sizler için kantaron yağı nasıl yapılır sorusunu cevaplarken aynı zamanda, kantaron yağının faydaları hakkında bilgiler aktarmaya çalıştık. Evde kantaron yağı yapmak ve kantaron yağı ile cilt bakımı gerçekleştirmek istiyorsanız bu makalemizdeki tüm bilgilerin sizler için olduğunu söylemekte fayda görüyoruz. Evde kantaron yağı ile ilgili diğer tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. Sağlıklı kalın…

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU