Genital Bölge Kılları Nasıl Alınır ?

Paylaş
 

Genital Bölge Temizliği

Genital bölge temizliği, son derece önemli olup özellikle kadınların hassasiyetleri göz önüne alındığında hem bakteri oluşumu hemde enfeksiyonlara karşı önlem alınması için gerekli bir işlemdir. Günümüzde farklı yöntemler kullanılarak yapılabilen genital bölge temizliği konusunu sizler için en hassas biçimde araştırdığımız makalemizde yer vermeye çalışacağız.

Genital bölge kılları nasıl alınmalı ?

Genital bölge temizliği nasıl yapılır ?

Genital bölge kılları kıl kölerinin içinde bulunup ergenlik ile birlikte hayatımızdaki yerini almaya başlar. Hormonlar ve vücutta salgılanan testosteron ile birlikte daha çok görülmeye başlayan bu kıllar önce tüy şeklinde olup ergenlik dönemlerinin sonunda daha sert ve koyu bir hal almaktadır.

Genital Bölge Nasıl Temizlenir ?

Sağlıklı bir vücut için gerekli olan genital bölge temizliği doğru ve zamanında yapıldığı zaman buradan gelecek sağlık problemlerini ve hastalıkları engellemektedir. Genital bölge temizliğinin önemi olduğu kadar aynı zamanda burada bulunan kıllarının amacı bölgenin korunmasıdır. Kıllar vajinaya gelecek bakteri girişini engellediği gibi dışarıdan gelebilecek mikrobik durumlarında engellenmesini sağlamaktadır.

Genital Bölge Temizliği

Genital bölge kıllarını almak öncesinde sağlık, daha sonra ise toplumumuzda İslam’ın getirdiği temizlik kuralları bakımından gereklidir. Tamamen ortadan kaldırılan kıllar bölgeyi korumasız ve savunmasız bırakacağından dolayı bölgenin enfeksiyon ve bakteri kapması daha kolay olacaktır. Uzamış kıllar ise terlemeden dolayı mantar, koku ve kaşıntı gibi sorunları ortaya çıkarmaktadır. Sizlere bu makalemizde sorunlarla karşılaşmamanız için genital bölge temizliği nasıl olmalı sorusunun cevabını en doğru şekilde vermeye çalışacağız.

Bikini bölgesi ile genital bölge genelde karıştırılan terimlerdir. Bikini bölgesi kılları bikini, mayo veya külot kullanımlarında açıkta kalan kısımda görülmektedir. Genital bölgeye uygulanan yanlış tekniklerden dolayı artış meydana gelmektedir.

Genital bölgedeki kıllar nasıl alınır ?

 Genital bölge kıllarının temizliği ve alınması son derece ciddi bir konu olduğundan dolayı farklı yöntemler ile gerçekleştirilen Genital bölge temizleme yöntemleri  ve genital bölge temizliği nasıl yapılır sorularının cevaplarını genital bölgedeki kıllar nasıl alınmalı başlığıyla en ayrıntılı şekilde sizlerle paylaşacağız.

Genital bölgedeki kıllar nasıl alınır;

Jilet İle Genital Bölge Temizliği

En hızlı,en kolay ve en pratik yöntemler arasında bulunan jilet ile genital bölge temizliğinin, keskin jilet bıçakları yüzünden bazı tehlikeli ve sakıncalı yönleri bulunmaktadır. Jilet ile genital bölge temizliği ;

Jilet kesiklerine,

Genital bölge kanamalı yaralanmalara,

Temizlenen bölgenin kıl köklerinde sertlik oluşmasına ve kuvvetlenmesine,

Oluşan sertliğe bağlı daha fazla çıkan kıllara,

Kuvvetlenen kıl köklerinin daha gür hale gelmesine ve kıl dönmelerine sebep olmaktadır.

Pratik ve hızlı olan jilet ile genital bölge temizliği tercih sebepleriniz arasındaysa bölge için üretimi gerçekleşmiş olan jilet, köpük, şampuan vs. gibi ürünleri kullanıp, tahrişleri ve kazaları en aza indirebilirsiniz. PH dengesini bozmasından dolayı genital bölgelerde sabun,saç şampuanı ve vücut jeli kullanılması virüs, mantar ve bakteri oluşumunu arttırmaktadır. Genital ve bikini bölgesi için özel üretilen bıçaklar ile temizliği sağlamanız sizin için faydalı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu paslı ve körelmiş jiletlerin asla kullanılmamasıdır. Kullandığınız jiletin ömrünü temizlik işleminiz bittikten sonra bebek yağı içerisinde bekletmeniz jilet bıçaklarının daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır.

Jilet ile genital bölge temizliği yaparken kılların yönü çok önemlidir. Ters şekilde alınan kıllar kıl dönmesine sebep olmaktadır. Kuru ve yanlış yapılan temizlik kılların sertleşmesine ve batmalara sebep olacaktır. Jilet ile en uygun temizlik yöntemi oturur pozisyonda yapılan uygulamadır. Göremediğiniz yerler için ufak bir ayna işinizi görecektir. Jilet ile temizlik işlemi bittikten bir kaç gün çok dar iç çamaşırı ve kıyafet giymemeye özen gösterin. Yeni çıkmaya başlayan kıllar kaşıntı ve batma yapabilir.

Tüy Dökücü ile Genital Bölge Temizliği

Genital bölge kıllarını almak için en çok tercih edilen bir diğer yöntem tüy dökücü kremler olarak bilinmektedir. Sprey ve jel şeklinde satın alınabilenleri vardır. Pratik yöntemler arasında bulunan tüy dökücü kremler sürüldüğü bölgede 5-6 dakika arasında bekletilip kullanılabilir. Parfümlü ve parfümsüz olanları mevcuttur. Cilt sağlığı açısından parfümsüz tüy dökücü kremler tercih edilmelidir. Vajina içerisine sürülmemelidir. Aksi halde yanma ve tahrişler meydana gelebilir.

Epilasyon Makinesi İle Genital Bölge Temizliği

Epilasyon ile yapılan genital bölge temizliğitıpkı sir ağda da olduğu gibi 1 ay süre ile kılların ortadan kalkmasını sağlar. Küçük epilasyon başlıkları ile genital bölge temizliği yapabilirsiniz. Yöntem basit olmasına karşı biraz acı verici olabilir.

Epilasyon makinesi ile genital bölge temizliği esnasında ve sonrasında kanamalar ve hassas ciltler için morarmalar meydana gelebilir. Uygulama öncesi uzun olan kıllar mutlaka kısaltılmalıdır. Uzun kılların epilasyon makinesi ile alınması size acı verecektir. Yapılan uygulama sonrasında kızarıklık ve kıl köklerinin belirginleşmesi normaldir. Kısa tüylerde de etkili olan epilasyon makineleri kullanılmadan önce bölgenin kuru olmasına özen gösterilmelidir. Uygulama sonrasında özel yağlardan veya epilasyon sonrası kremlerden kullanmanız genital bölgenizde rahatlama sağlayacaktır.

Ağda ve Sir Ağda İle Genital Bölge Temizliği

En çok kullanılan yöntem olan kadınlar arasında kabul görmüş genital bölgeye ağda veya sir ağda ile yapılan uygulamalar zahmetli olduğu kadar, çekilen zahmete değer sonuçlar vermektedir. Yapılan ağda veya sir ağda düzgün yapıldığı taktirde 1 ay kadar kıllardan kurtulmanız mümkündür. Rutin yapılan uygulamalar kıl köklerinde ve kıllarda azalma sağlarken aynı zamanda kıl bölgelerinde küçülme ve kıllarda yumuşama sağlamaktadır. Genital bölgeye ağda veya sir ağda yapılmadan önce bölge temiz ve kuru olması sağlık açısından yararlıdır.

Uygulamaya başlamadan önce bölgeye sürülecek olan pudra, hem rahatlık sağlayacaktır hemde daha iyi bir yapışma gerçekleşecektir. Ağda veya siri kılların çıktığı yönün tersine sürmek ve kıl kökünün yönüne göre çekmek uygulamanın etkisini çoğaltıp acınızı azaltacaktır. Jilet uygulamasında olduğu gibi görünmeyen bölgelere ufak bir ayna kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ağda veya sir uygulamanız bittiğinde teniniz için uygun nemlendirici kullanmanız kızarıklıklar, kanamalar ve morluklar için faydalıdır. İlk yaptığınız sir veya ağda sonrası oluşan bu morluklar veya kızarıklıklar daha sonra yapacağınız uygulamalar için gittikçe azalacaktır.

Genital bölgeye ağda veya sir ağda yapımında uygulamanın ılık şekilde yapılması tavsiye edilir. Ağda veya sir uygulanacak bölgeye sürülmeden önce hassas olmayan bir bölgede sıcaklığı kontrol edilebilir. Regl döneminde vücut normalinden daha hassas olacağından dolayı ağda veya sir ağda regl bittikten sonra uygulanmalıdır.

Ameliyat Eldiveni İle Tüy Alma

Ameliyat eldiveni ile tüy alma nasıl yapılır ? eldivenle tüy nasıl alınır ? soruları ve ameliyat eldiveni ile tüy alma yöntemleri aslında çok basit yöntemlerden birtanesidir.

İlk başta size biraz acı verebilecek olan bu yöntem için bir adet doktor eldiveni işinizi görecektir. Doktor eldiveni ile kılları yolmak için eldiveni giyip bacaklarınızı, genital bölgenizi ve hatta kollarınızdaki tüyleri bile temizleyebilirsiniz.

Genital bölge temizleme uygulamalarından ve genital bölgedeki kılları almak için yapılan işlemleri konu aldığımız makalemizin sonuna geldik. Tüm kadınların Genital bölgedeki kıllar almak doğru mu cevabını sizler için en doğru şekilde yanıtlamaya çalıştık. Diğer tüm soru ve görüşleriniz için yorumlarınızı bırakabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz…

 

 

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU