Çocuklar İçin Sağlıklı Yemek Tarifleri

çocuklar-için-sağlıklı-yemek-tarifleri
Paylaş
 

Çocuklar İçin Sağlıklı Yemek Tarifleri

Çocuklar sağlıklı yemek fikirleri; Hayatımızda en önemli yere sahip olan çocuklarımız için her şeyin en iyisini istemekteyiz. Bu nedenle çocuklara düzenli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve gelişimlerini desteklemek adına sağlıklı yemekler sunmamız gerekmektedir. Tamamen besleyici gıdaların birleşiminden oluşmakta olan bu yemek türleri arasında Elma tatlısı, içerisinde patates, yoğurt ve havuç gibi sağlıklı gıdaların yer aldığı küçük atıştırmalıklar, karışık meyve dilimleri, ıspanaklı omlet gibi çeşitler yer almaktadır.

Çocuğuma Ne Pişirsem

Çocukların damak zevklerinin oldukça seçici olması, görselliğin ve lezzetin ön planda olması gibi etkenler yemek konusunu oldukça zorlaştırmaktadır. Çocuğuma ne pişirsem diye düşünen anneler için harika lezzetleri ve sağlıklı besinleri içerisinde barındıran Atom çorbası oldukça güzel bir alternatif yemek çeşididir. İçerisine havuç, patates, pirinç, bulgur, kırmızı mercimek, gibi besleyici besinlerin yanı sıra katmak istediğiniz her türlü besini de ekleyerek çorba haline getirerek çocuğunuza yedirebilirsiniz. Ya da başka bir alternatif olarak hemen hemen hiçbir çocuğun hayır diyemeyeceği makarnanın içerisine vitamin açısından oldukça zengin olan pırasa, havuç ve tam buğday unu ekleyerek leziz bir yemeğe dönüştürebilirsiniz.

İştahsız Çocuğa Yemek Tarifleri

İştahsız çocuğa yemek tarifleri; Çocuklar bazı dönemlerde yapılan birçok yemeği tadını ya da görüntüsünü sevmeyerek reddedebilirler. Hatta hayatlarının büyük bir döneminde yemek yemeyi hiç sevmeyebilirler. İştahsız çocuk olarak adlandırılmakta olan bu çocuklara yemek yemeyi sevdirmek adına farklı yemek tarifleri üretmek gerekmektedir. Çoğu zaman görselliği ile dikkat çekerek kendini sevdirecek olan bu yemek türleri arasında içerisine sebze saklanmış olan Ispanaklı, pazılı ve peynirli börek bulunmaktadır. Ispanağı ince ince doğradıktan sonra zeytin yağ, un, yumurta, kabartma tozu ve tuz gibi tüm malzemeleri kek kalıbının içine boşaltarak, üzerine eklediğimiz lor ya da kaşar peynir rendesi ile birlikte yaklaşık 30 dakika 180 derecelik fırında pişirmemiz gerekmektedir. İştahsız olan çocuğunuz için değişik bir sunum ile hazırlanmakta olan bu yemek içerisinde bulunan besinler ile çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine de yardımcı olmaktadır.

Okuldan Gelen Çocuğa Yemek Tarifleri

Okuldan gelen çocuğa yemek tarifleri; Çocuklar okuldan eve döndüklerinde onların yüzünü güldürecek olan eğlenceli yemekler oldukça severek yenilmektedir. Klasik yemeklerin yanına yapılan küçük dokunuşlarla hazırlanan soslar çocuğunuz için farklı bir tat olacaktır. Hemen hemen her çocuk tarafından sevilen anne köftesi ufak ebatlarda yapılarak üzerine dökülen muhteşem bir sos okuldan gelen çocuğunuz için eşsiz bir yemek önerisidir. Soslu Minik köfteler olarak isimlendirilen bu yemek için köftelik malzemeler karıştırılarak yapılan minik ebatlarda köfteler fırın kabına yerleştirilerek 180 derecelik fırında köftelerin üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Domates, tere yağ ve baharatlar kullanılarak hazırlanan sos fırından çıkartılan sıcak köftelerin üzerine dökülerek tekrar fırına koyulur. Sos köftelerin üzerinde koyu halini alana kadar pişirilerek çocuğunuzun afiyetle yemesi için hazır hale getirilir.

Çocuklar İçin Besleyici Yemek Tarifleri

Çocukların sağlıklı büyüyüp gelişimlerini tamamlamaları için son derece önemli olan besleyici yemeklere alternatif olarak Kabak spagettinin ismi verilebilmektedir. Spagetti görünümünde yapılmakta olan bu yemek türü hem bir görsel şölen hem de içerisinde kullanılan besleyici malzemelerle çoğunuz için oldukça iyi bir besin kaynağı niteliği taşımaktadır. İçerisinde yer almakta olan besleyici yemek tarifleri;

  • Kabak,
  • Çeri domates,
  • Fesleğen yaprağı,

Parmesan peyniri gibi besleyici malzemelerle çoğunuz için oldukça iyi bir besin kaynağı niteliği taşımaktadır.

Pratik Yemek Tarifleri

Pratik yemekler; Zamanınızın az olduğu anlarda çocuğunuzun karnını doyurabilmek adına hazırlanmakta olan pratik yemekler arasında kahvaltıların vazgeçilmezi omlet yer almaktadır. Çeşitli peynirler ve sebzelerin yumurta ve tuzla birleştirilmesi ile ortaya çıkmakta olan bu yemek türü protein ihtiyacını gidermek için oldukça gereklidir. Ayrıca çeşitli sebzeler, tavuk ve ton balığı ile süslenmiş makarnalar da pratik yemek kategorisi altında örneklendirilmektedir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU