Ciltteki Ölü Deri Nasıl Atılır

ölü deri temizleme
Paylaş
 

Ölü deriler maalesef her cilt tipin de karşımıza çıkmaktadır. Ölü deriler cildi cansız, bitkin, yorgun ve olduğundan çok daha yaşlı göstermektedir. Cilt herkes için çok önemlidir ve düzenli bakım yapılması gerekir. Mevsim değişikleri, alerjiler, kullanılan kozmetik ürünleri, ya da daha farklı sebeplerden dolayı cildimiz bazen hasar görüp yıpranabilir.

Cildin yıpranması ile karşımıza maalesef ölü deriler çıkmaktadır. Ölü derilerden kurtulmak için bir çok yöntem vardır. Ancak bunların en başında gelen cilt temizliğini düzenli hale getirmek. Ölü derilerden kurtulmak için yapılacak maske ve uygulamalar dışında cilt de ölü deri ya da gözenek oluşumunu engellemek için cildinizi sürekli ve düzenli olarak doğal sabunlarla temizlemeli, yıkamalısınız.

Eğer cilt temizliğine önem vermezseniz her ne kadar ölü derilerden kurtulmak için maske kullansanız da bir süre sonra cilt temizliği olmadan maskelerin ve uygulamaların da bir faydası olmadığını göreceksiniz. Şimdi bu önemli bilgiyi verdikten sonra ölü derilerden kurtulmak için ve cildinizin daha canlı olabilmesi içi bir kaç tavsiye de bulunalım. .

Ölü Deri Temizleme

Her şey de olduğu gibi cilt de de beslenme çok önemlidir. Cildinizi canlı tutmak ve ölü deri oluşmasını önlemek istiyorsanız beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek cildinizi yenilemeniz açısından çok önemlidir. Düzenli olarak aldığınız sebze ve meyveler, vitaminler ve mineraller cildinizin ve derinizin sürekli olarak yenilenmesine ve ölü deri oluşumunun engellenmesine yardımcı olacaktır.

Yazın gelmesiyle beraber kavurucu sıcaklar ve güneşin biz de bıraktığı sıkıntılar da yavaş yavaş gelmektedir. Güneş lekeleri, güneş yanıkları ve zararlı UV ışınlarının yanı sıra cildin kurumasına ve ölü deri oluşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle elinizden geldiği kadar güneşten korunmalısınız. Bunun için cilt tipinize uygun koruma oranı yüksek olan güneş losyonlarını ya da kremlerini kullanabilirsiniz.

Sıvı tüketimi insan sağlığı ve cilt sağlığı için çok önemlidir. Vücut yeteri kadar sıvı tüketmezse bir çok hastalık ile karşılaşabilir. Böbrek yetmezliği, saç dökülmesi, halsizlik neredeyse bir çok hastalığın başlangıcı olabilir. Ve ne yazık ki cilt sağlığı ve önemi için de sıvı tüketmek önemlidir. Sıvı tükettikçe cilt kendi kendini yenileyerek ölü derilerden arınmasını ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Yani ölü deri hücrelerinden kurtulmak ve oluşumunu engellemek için bol miktarda sıvı (su) tüketmelisiniz.

Dikkat etmemiz gereken durum ise uykudur. Uyku esnasında cilt de ki hücreler kendini yeniler ve bu durum gün içerisinde olduğundan üç kat daha fazladır. Yani sağlıklı bir uyku uyuduğunuz zaman cildiniz gün içerisinde yenilediğinden üç kat daha fazla olarak uyku esnasında cildinizi yeniler. Ölü deri oluşumunuz varsa uyku probleminizin olması da yüksek olasılıktır. Ölü derilerden kurtulmak istiyorsanız uykunuza önem vermelisiniz. Uyku ve cilt her zaman dosttur bunu unutmayın.

Şimdi de ölü derilerin oluşumunu önleyebilmek için verilen tavsiyeler ardından ölü deri oluşumunda nasıl baş edeceğimiz hakkında doğal yöntemlerle ölü derilerle savaşmanın sırlarını verip maske çeşitlerine bakacağız.

ölü deri için maske, ölü deri temizleme

Ölü Deri Maskesi

Ölü deriyi temizlemek ve ciltten uzaklaştırmak için etkili yöntemlerden biride ciltte peeling etkisi yaratan maske uygulamaktır.

Ölü Deriyi Temizleyen Muz ve Şeker Maskesi

Muz ve şeker tatlılar için çok güzel bir ikili olarak bilinmektedir. Ancak bu ikiliyi ölü derilerden kurtulmak için ve cildimizi daha canlı ve parlak göstermek için de kullanacağız. Ancak muz ve şeker yağ içermediğinden dolayı yağlı ciltlerin kullanması açısından daha uygun bir maskedir. Cilt tipiniz yağlı ya da karmaysa ölü derilerden kurtulmak için bu maskeyi kullanabilirsiniz.

Bu maskeyi yapmak için bir adet olgun muza, üç çorba kaşığı toz şekere ve içerisinde karıştırmak için küçük bir kase ya da kaba ihtiyacımız olacaktır. Bu maskeyi hazırlarken bulamaç haline gelene kadar muzu ezip şeker ile karışmasını sağlamalısınız. Ölü derilerden kurtulmak için hazırladığınız muz ve şekerle hazırlanmış olan bu maskeyi cildinize uygulayarak bir süre beklemelisiniz. Yaklaşık on – on beş dakika bekledikten sonra cildinizi bol su yardımı ile durulayabilirsiniz. Muz ve şeker ile ölü derilerden kurtulmak istiyorsanız bu maskeyi denemelisiniz.

Ölü Deriyi Yok Eden Maske

Şeker ve zeytin yağının cilde faydaları oldukça fazladır. Öncelikle maske içerisin de yağ bulunduğu için bu toz şeker ve yağ ile ölü derilerden kurtulmak için hazırladığımız maskeyi yalnızca kuru ciltler ve hassas ciltlerin kullanmasının daha faydalı olduğunu belirtmek durumundayız.

Maskeyi hazırlarken isteğinize bağlı olarak içerisine birkaç damla bitki çayı da koyabilirsiniz. Şekerin yağ ile daha da yumuşamasını sağlayacaktır. Bu toz şeker ve yağ ile ölü derilerden kurtulmak için hazırlayacağımız maskede kullanacağımız malzemeler ve miktarları şöyledir ; dört yemek kaşığı esmer şeker ya da toz şeker , iki yemek kaşığı zeytinyağı , isteğinize bağlı olarak ise birkaç damla gül suyu ya da bitki çayı da kullanabilirsiniz.

Tüm bu malzemeleri bir kap ya da kase içerisinde iyice karıştırarak cildinize masaj yaparak uygulamalısınız. Bu masaj daire hareketleri ile olmalıdır. bu şekilde masaj yaparak uyguladığınız da ölü derilerden cildi arındırmak çok daha kolay olacaktır.

Ölü derilerden kurtulmak için hazırladığınız şeker ve yağdan oluşan maske yüzünüz de yaklaşık on – on beş dakika boyunca cildiniz de kalmalıdır. Ardından bol su ile yıkayarak cildinizi durulayabilirsiniz. Bu maske ile kısa bir süre de ölü derilerden kurtulacak ve daha diri ve parlak bir cilde sahip olacaksınız.

ölü deri temizleme

Ölü Deriyi Atmak İçin Maske

Hindistan cevizi yağlı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bu maskeyi kuru ciltlerin ve hassas ciltlerin kullanması tavsiye edilmektedir. Hindistan cevizi cilde canlı , doğal , pürüzsüz bir görünüm katmasının yanı sıra cilt lekelerine de iyi gelmektedir. Ölü derilerden kurtulmak için hazırladığınız bu Hindistan cevizi ve esmer şekerden oluşan maskeyi hafta da bir defa kullanmanız yeterli olacaktır. Ancak cildinizin durumuna göre bunu iki ya da üçe de çıkarabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu Hindistan cevizi ve esmer şeker ile hazırladığımız ölü derilerden kurtulmak için yapacağımız maskenin tarifine ; yarım su bardağı Hindistan cevizi yağı, yarım tatlı kaşığı vanilya özü, yarım su bardağı esmer şeker.

Malzemeleri bir kase, bir kap ya da tercih ettiğiniz başka bir şeyin içerisinde karıştırarak cildinize uygulayın , ancak uygularken ölü derilerden kurtulmanın daha kolay olması için dairesel hareketler yaparak cildinize masaj yöntemi ile hazırlamış olduğunuz bu Hindistan cevizi yağı ve esmer şeker içeren ölü derilerden kurtulmak için olan hazırlanmış maskeyi güzel ve nazikçe uygulamalısınız.

Ardından cildinizi bol ve ılık su yardımı ile durulayıp , yıkamalısınız. Eğer yapmış olduğunuz Hindistan cevizi ve esmer şekerle ölü derilerden kurtulmak için uğraştığınız maske fazla kalırsa eliniz de bu maskeyi bir saklama kabı içerisinde oda sıcaklığında muhafaza edebilir ve bir daha ki sefere kullanabilirsiniz.

Ölü Deriyi Atmak İçin Peeling

Kahve , kokusu ile bir çok insanı cezbeden ve içildiğinde uyuyan insanı bile uyandıran bir şeydir. Ölü derileri de uyandırarak kendine getirir ve cildi ölü derilerden arınmasını daha canlı daha bakımlı ve çok daha genç görünmesini sağlamaktadır.

Kahve çekirdeği ile ölü derilerden kurtulmak için hazırlayacağımız bu maskeyi her cilt tipinden kişiler kullanabilirler. Kahve çekirdeği ile hazırlanmış kahveler antitoksin içerir ve bu antitoksinler cildin geç yaşlanmasına kendini yenilemesine yardımcı olarak cildi ölü derilerden arındırır.

Şimdi kahve çekirdeği ile ölü derilerden kurtulmak için hazırlayacağımız maskenin tarifine geçelim ; iki yemek kaşığı dövülmüş kahve çekirdeği , bir buçuk yemek kaşığı zeytin yağı. Bu iki malzemeyi bir kap ya da kase içerisinde iyice karıştırıp cilde uygulanabilecek kıvama geldiğini gördüğünüz zaman dairesel hareketlerle cildinize uygulayarak yaklaşık on – on beş dakika boyunca beklemelisiniz.

Ardından cildinizi bol su yardımı ile durulayabilirsiniz. Kahve çekirdeği ile ölü derilerden kurtulmak için hazırlayacağınız bu maskeyi hafta da bir defa kullanmanız ölü derilerden arınmanız , kurtulmanız için yeterlidir.

ölü deri nasıl atılır, ölü deri temizleme

Ölü Deriler İçin Yüz Maskesi

Bal yoğun ve yapışkan yapısından dolayı çoğu insanın maske olarak tercih etmediği bir maske türüdür. Ancak balın içerisinde bulunan besin değerleri ve hazine değerinde ki önemi cildinize çok iyi gelmektedir. Bu nedenle ölü derilerden kurtulmak ve arınmak için bal ve tuzla hazırlayacağımız bu maske size çok fazla iyi gelecektir.

Tuz ise mineral olduğu için cildinizin yenilenmesinde hızlandırılmış olarak tıpkı bir katalizör gibi etki edecektir. Bu maskeyi genellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin kullanması önerilmektedir.

Şimdi ise bal ve tuz ile ölü derilerden kurtulmak için yapacağımız maskenin tarifini verelim ; bir yemek kaşığı bal , bir yemek kaşığı tuz ve birkaç damla paçuli ( silihat) kullanmalısınız. Tüm bu malzemeleri bir kap ya da bir kase içerisinde iyice karıştırarak dairesel hareketlerle cildinize uygulamalısınız. Yaklaşık on dakika boyunca yüzünüzde bekleteceğiniz bal ve tuz maskesini sıcak su ya da ılık su yardımı ile durulamalısınız. Hafta da bir defa uyguladığınız da yeterli olacaktır. Ölü derilerden kurtulmak için çok etkili bir maskedir.

Ölü derilerden kurtulmak için yukarıda vermiş olduğumuz maskeleri ve önerileri uygulamak işinize yarayacaktır. Ancak cildinizde ciddi problemler varsa ölü derileriniz olduktan fazlaysa ve siz bunu gözlemleyebiliyorsanız bu ölü deriler sizin bir hastalığınız olduğunun da habercisi olabilmektedir maalesef. Bu nedenle eğer bu uygulamaları ve maskeleri yapmanıza ve önerileri dikkate almanıza rağmen ölü derileriniz de bir azalma ve değişme yoksa cildiyeye görünmenizi bir doktor yardımı almanızı tavsiye etmekteyiz.

Ölü deriler çoğu insanın korkulu rüyası olmakla beraber cilt güzelliğini ve sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Ölü derilerden kurtulmak ya da önlem almak için verilen maske tariflerini, uygulamaları ve önerileri dikkate almanız yeterli olacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU