Cilt Sarkması Neden Olur? Sebepleri Ve Tedavisi Cilt Sarkması İçin Maske Tarifleri

yüzde-cilt-sarkması-neden-olur-cilt-sarması-nedenler
Paylaş
 

Cilt Sarkması Neden Olur Nedenleri Ve Tedavisi

Her şeyi değişkenliğe uğratan zaman cildimizde de bazı değişimlere yol açmaktadır. Özellikle kadınlarda alınan her yaş cilt üzerinde farklı bir çizginin belirginleşmesine yol açmaktadır. Çoğunlukla yanak ve çene bölgesinde oluşmakta olan sarkmalar birçok neden bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Cilt sarkması nedenleri ve tedavisi;

 • Aile genlerinden kaynaklı genetik yapı,
 • Cildinizde kullandığınız kozmetik malzemeler,
 • Düzensiz olarak yapılan cilt bakımları,
 • Aşırı ölçülerde yapılmakta olan makyaj yer almaktadır.

Oldukça kötü bir görünüme neden olan cilt sarkmasının oluşmasını önlemek adına bazı önlemler alınabilmektedir. Sigara ve alkol tüketiminin durdurulması aşırı kilo kaybı yaratan sağlıksız diyetlerden kaçınılması, fazla miktarda şeker içeren gıdalardan, aşırı kahve tüketiminden kaçınılması gibi önlemler alınabilmektedir. Bütün bu önlemlerin yanı sıra ciltte oluşan sarkmayı geciktirmek ve tedavi etmek adına kullanılmakta olan maskeler bulunmaktadır. Evde kolaylıkla hazırlanıp uygulanabilecek olan bu maske türleri oldukça etkili olmaktadır.

Yüz Sarması İçin Maske Tarifleri

Bu maskeler arasında Botoks etkisi yaratarak sarkmaları yok etmekte oldukça güçlü olan Maya maskesi sıklıkla kullanılmaktadır.

yuz-sarkmasi-icin-dogal-maske-tarifleri

Cilt Sarkması İçin Maya Maskesi Tarifi

 • 1 çorba kaşığı yaş maya,
 • 2 çorba kaşığı süt,
 • Eğer nemlendirici özellik sağlamasını isterseniz 1 çay kaşığı zeytin yağ,
 • Yağlı olan ciltlerin parlaklık özelliğinin korunması için birkaç damla limon suyu, gibi besinler yer almaktadır.

Öncelikle yaş maya 2 çorba kaşığı süt ile birleştirilerek iyice karıştırılır. Krema kıvamına gelinceye kadar karıştırılan bu karışım içerisine eklenmek istenilen zeytin yağ ya da limon suyu ile birleştirilir. 20 dakika süre ile cilde uygulanması gereken bu maske ılık su ile durulanmalıdır. En etkili sonuca ulaşmak için ilgili maskenin haftada 1 kez uygulanması gerekmektedir.

Yüz Sarkması İçin Yumurta Maskesi

Cilt sarkmasını önlemek için yapılan bir başka maske türü ise Yumurta maskesi olarak bilinmektedir. Yumurta maskesinin hazırlanmasında gerekli olan malzemeler;

 • 1 adet yumurta akı
 • Yarım çay kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı mısır nişastasıdır.

Sarkan cilt için oldukça faydalı olan bu maske yumurta akının bir kaseye alınması ile hazırlanmaya başlamaktadır. İyice çırpılan yumurta akı içerisine bal ve nişasta eklenerek çırpa işlemine devam edilir. Cilt üzerine masaj yaparak uygulanmakta olan bu maskenin etkisini göstermesi için cilde iyice yedirilmesi gerekmektedir. Yaklaşık olarak 4 kat uygulanan maske, 20 dakika kadar cilt üzerinde bekletilmelidir. Haftada 2 kez uygulanması öngörülen bu maske türü cilt üzerinde bir yenilenme yaratmaktadır. Cilt sarkıklığını önleyici ve tedavi edici tüm bu maskelerin uygulama aşamasında cildin temiz tutulması oldukça büyük önem içermektedir.

Yüz Sarkmasına Ameliyatsız Çözüm

Çoğunlukla cerrahi dalda yapılmakta olan estetik operasyonlar ile düzeltilebilmekte olan yüz sarkması şimdilerde ameliyatsız yöntemlerle de yapılabilmektedir. yüz sarkmasına ameliyatsız çözüm olarak bilinen bu yöntemler Thermage ve Ulthera gibi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Thermage yönteminde cilt ile temas ettirilen radyo frekans dalgaları cilt altında bulunan dokuya temas ettirilerek lifleri uyarmaktadır. Tek bir seferlik uygulanması yeterli olan bu uygulama öncesinde sarkan yüz çevresine uyuşturucu krem sürülmektedir. Yaklaşık bir ay sonra etkisini göstermekte olan bu uygulama oldukça başarılı sonuçlar içermektedir.

Yüz sarkmasının tedavi edilmesi adına cerrahi operasyon gerektirmeden uygulanmakta olan bir diğer yöntem ise Ulthera yöntemidir. Ses dalgaları kullanılarak uygulanmakta olan bu yöntem bu dalgalar yardımı ile cilt altında bulunan katmanların uyarılmasını sağlamaktadır. Tek seansta kesin çözüm odaklı uygulana bir yöntemdir.

Yanak Sarkması Egzersizi

Sarkık yanaklar her kadın için oldukça büyük bir sorun niteliği taşmaktadır. Belirli bir yaş sonrasında yanak kaslarının da gevşemeye başlaması sonucunda oluşmakta olan bu sarkmaları geciktirmek adına yapılması gereken kolay egzersizler bulunmaktadır. Yanak sarkması egzersizi türleri arasında yer almakta olan yoga egzersizi sarkık yanakların kaldırılması alanında oldukça etkili bir tür olarak bilinmektedir. Egzersiz işlemi doğru nefes alma teknikleri ile başlamaktadır.

 • Yanak sarkma egzersizi ilk önce derin nefes alınmalı ve alınan derin nefes tutularak yanakların şişirilmesi sağlanmalıdır.
 • Ağız içinde biriken havayı sağ ve sol yanak kısımlarında gezdirmek gerekmektedir. Günde 3 kez yapılması gerekmekte olan bu egzersiz nefesinizi tutmaya devam ettiğiniz sürece yapılmaya devam etmektedir.
 • Birçok evreden oluşmakta olan yoga egzersizinin ikinci hareketi burun kanatlarını ağız kenarlarına kadar kaldırma işlemi ile başlamaktadır.
 • Parmaklarımızı ağız kenarlarına bastırarak sabit tutma ile devam etmekte olan bu egzersiz elmacık kemiklerini harekete geçirerek yanak sarkmasının yukarı kaldırılmasını sağlamaktadır.
 • 20 kez tekrar edilmesi gereken bu egzersiz gün içerisinde 3 kez yapılmalıdır.

Zayıflayınca Yüz Sarkması

Çoğunlukla düzensizce yapılmakta olan hızlı zayıflama cilt üzerinde özellikle yüz bölgesinde yüz sarkmasına neden olmaktadır. Oldukça kötü bir görünüm sağlamakta olan bu sarkmalardan kurtularak gergin bir cilt yapısına kavuşmak için kullanılmakta olan maskeler bulunmaktadır. Zayıflayınca yüz sarkması için çözüm olarak düzenli bir diyet, yüz bölgesinde yapılması gerekmekte olan egzersizler bol su tüketimi, cildin nemlendirilmesi gibi yöntemler de işe yaramaktadır.

Yanak Sarkması Maske

Sürekli olarak yağsız olan besinler ile beslenme, düzensiz uyku, aşırı stres, ani kilo değişimleri gibi etkenler zaman içerisinde yanak sarkmasına neden olmaktadır. Yanak sarkmasının giderilmesi için yanak sarkması maske oldukça etkili bir yöntemdir. Bu sarkmaların önlenmesi için hazırlanmakta olan birçok maske bulunmaktadır. Bu maskelerden bir tanesi Yumurta akı maskesidir.

Yüz İçin Yumurta Akı Maskesi

2 adet yumurta köpürene kadar iyice çırpılarak sarkan yanak kısımlarına uygulanmalıdır. 20 dakika kadar bekletilmesi gerekmekte olan bu maske ılık su yardımı ile durulanmalıdır.

Limon maskesi de yanak sarkmalarını önlemede oldukça büyük önem içermektedir. İçeriğinde kolajen barındırmakta olan limon sarkmalar üzerinde yüzde yüz çözüm niteliğindedir.

Cilt Toparlama Yöntemleri

Hayatımız boyunca birçok faktörden etkilenmekte olan cildimiz zaman içerisinde farklı ifadeler ile yorulduğunu göstermektedir. Böyle anlarda yapılması gereken cilt toparlama yöntemleri bulunmaktadır. Evde kolaylıkla hazırlanmakta olan cilt yenileyici maskeler uygulanarak ya da lazer uygulaması gibi yöntemler tercih edilerek cilt eski görünümünü geri kazanabilmektedir.

Sarkan Cilt İçin Neler Yapılmalı

Düzensiz beslenme, uyku, zaman ve stres gibi etkenler sonucunda sarkık bir görünüm elde eden cildi eski görünümüne kavuşturmak adına yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Sarkan cilt için neler yapılmalı sorusuna verilen cevap ilk önce günlük hayatımıza dikkat etmemiz ve cildi düzenleyici doğal vitamin ve maskeler kullanmamız gerekmektedir şeklinde olmaktadır.

Deri Sarkmalarına Bitkisel Çözüm

Geçen her zaman diliminde birçok özelliğini yitirerek deformasyona uğrayan deri sarkmaları için bitkilerden oluşan doğal çözümler önerilmektedir. Deri sarkmalarına bitkisel çözüm olarak hazırlanan kür için;

 • 3 yemek kaşığı zeytin yağ
 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı
 • 15 yemek kaşığı kayısı çekirdeği yağı
 • 2 yemek kaşığı gliserin
 • 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı,
 • 1 tatlı kaşığı susam,
 • 3 yemek kaşığı yeşil kil
 • 1,5 yemek kaşığı su, gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Bütün malzemeler karıştırılarak uygulanan bu kür gece yatmadan cilt üzerine uygulanmalı ve 5-15 gün boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU