Cilde İyi Gelen Yağlar ve Faydaları Nelerdir

Cilde İyi Gelen Yağlar ve Faydaları
Paylaş
 

Cilde İyi Gelen Yağlar ve Faydaları

İnsanoğlu asırlardır güzelleşmek ve var olan güzelliğini korumak için çeşit çeşit yöntemler dememiştir. Kimi zaman bilimsel yöntemlerin işe yaradığı durumlar olsa da insanlar cilt güzelliği konusunda daha çok doğal olan ürünleri tercih ediyorlar.

Şu da bir gerçek ki, hem dermatoloji ilaç sanayisinde hem de kozmetik ürünlerin üretimin de bitkisel yağların gücünden faydalanılmaktadır. İnsanlar bu bitkisel ürünleri ilaç takviyesi ile kullanmak istemiyorlar. Çünkü her ne kadar içeriğinde kısmen bitkisel bulunsa da ürünün geneli kimyasal içeriktir. Kimyasal ürünlerin yan etkilerine karşı hassas ve bilinçli davranan kişiler ciltlerine iyi gelecek bitkisel yağları ilaç takviyesi olarak tercih etmeyip en doğal hali ile kullanmayı tercih ediyorlar.

Yüze Hangi Doğal Yağlar Sürülür?

Cilt bölgesinin en hassas yeri yüz bölgesidir. İnsanların güzelliğine ve estetiğine en çok önem verdiği alan yüz bölgesidir. Kimi zaman sivilcenme ya da akne sorunları, kimi zaman renk dengesizliği, kimi zaman da kırışıklıklar ile güzelliğine düşkün kişilerin canını sıkar. Bu tarz sıkıntıları doğal yollar ile gidermek mümkün oluyor.  Yüze hangi doğal yağlar sürülür diye merak edenler için şu şekilde bir listeleme yapmak mümkün;

 • Jojoba yağı. Jojoba yağı içeriğinde bulundurduğu B ve E vitaminleri ile cildin bağışıklığını geri kazanmasına yardımcı olur. Kasılmış ve gerilmiş yüz yapısına esneklik kazandırır. Jojoba yağı az miktarda olmak şartı ile direk cilde uygulandığı gibi, gündelik cilt bakımı için kullanılan bakım kremlerinin içine de karıştırılabilir.
 • Biberiye yağı. Anti oksidan bakımından son derece zengindir. Bu özelliği ile yüz bölgesinde gezinen serbest radikallerin önüne geçerek cildin genç halini korumasına yardımcı olur. Yüz bölgesinde etkili en kuvvetli yağlardan biridir.
 • Avokado yağı. Biberiye yağı gibi anti oksidan açısından zengindir. Ancak cilt üzerinde oluşturduğu etkisi biberiye yağından farklıdır. Hassas ciltli kişilerin biberiye yağı yerine avokado yağı tercih etmeleri tavsiye olunur. Hızlı emilimi ve içindeki A ve E vitaminleri ile mat görünen cildi anında canlandırır.

Bunlara ek olarak sivilce sorunlarında lavanta yağı, güneş ışınlarına karşı korunmak için tatlı badem yağı, yüzdeki nem oranını dengeleyerek kuruluğun önüne geçmek için argan yağı, cildin ihtiyaç duyduğu omega 3 için kamelya yağı, çatlakları gidermek için hakiki zeytinyağı, yüzün yağ oranını azaltmak için su ile seyreltilerek kullanılması şartı ile nane yağı, kimyasal tonikler yerine alternatif olan çay ağacı yağı, içeriğindeki asit oranı ile yağ dengesini sağlamak için limon yağı kullanılabilir.

Ayrıca hafif içeriği ile korkmadan yüz bölgesine uygulanabilecek Hindistan cevizi yağı ve gül yağı ile de gönül rahatlığı ile yüz bakımı yapılabilir.

Kırışıklık İçin Hangi Yağlar Kullanılır?

Kırışıklık için hangi yağlar kullanılır diye sorulacak olursa bu soruya verilecek ilk cevap kuşkusuz E vitamin açısından en zengin olan ürünlerdir.

 • Hindistan cevizi yağı

Cilt üzerinde yaşlanmaya neden olan etken ciltteki E vitamini değerlerinin ilerleyen yaş sebebi ile azalmasıdır. E vitamini bakımından son derece zengin olan Hindistan cevizi yağı, direk cilde uygulanabilir ya da kremlerin içerisine karıştırılarak kullanılabilir.

 • Kabak Çekirdeği Yağı İle Cilt Bakımı

Hindistan cevizi yağının ardından E vitamini bakımından en zengin ve cilt ile en uyumlu ürün kabak çekirdeği yağıdır. Yaşlanma ile beraber baş gösteren kırışıklık sorunları ile son derece etkili biçimde savaşır. Ayrıca cilt üzerinde oluşan cilt tonu renk eşitsizliğine de çok iyi gelmektedir. Güneşin zararlı ışınlarının cilt üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri de yok eder.

 • Havuç Tohumu Yağı İle Cilt Bakımı

Havuç tohumları tam bir anti oksidan kaynağıdır. Karotenoid denen maddeler havuç tohumlarının bir numaralı askerleridir. Bu madde sayesinde cilt üzerinde bulunan bütün lekelenmelere iyi gelir. Güneş ışınlarının yaktığı yerleri tedavi eder. Cildin bağışıklık oranını güçlendirerek yaşlanma karşıtı olarak görev yapar. Cildin genç kalmasında en önemli faktör olan kan dolaşımını güçlendirir.

 • Zeytinyağı İle Cilt Bakımı

Zeytinyağı oluşumundaki A ve E vitaminlerinin varlığı ile tam bir koruyucu kalkan gibidir. Zararlı güneş ışınlarından ve hava kirliliğinden kaynaklanan sorunlardan cildi korur. Cildi adeta koruma altına alan zeytinyağı cildi olumsuz etkilerden koruyarak yaşlanmasını geciktirir. Kullanılacak zeytinyağının hakiki olmasına çok dikkat etmek gerekir.

 • Hint Yağı İle Cilt Bakımı

Hint yağının cilt üzerinde kullanımı günümüze eski Mısır uygarlıklardan gelmektedir. Hızlı ve kolayca emilimi ile en çok tercih edilen yağlar arasındadır. Hem var olan kırışıklıkları giderir, hem de yeni kırışıklıkların oluşumunu engeller. Genel olarak nemlendirici kremler ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir.

Leke İçin Hangi Yağ İyi Gelir?

Yaz mevsimi geldiği zaman hassas cilt yapısına sahip kişiler hemen leke için hangi yağ iyi gelir diye araştırmaya başlarlar. Güneş ışınlarının zararlı olanları cilt üzerinde büyük tahribatlar oluşturur. Bu lekelenmeler için bir kaç doğal ürün tavsiye edilmektedir.

 • Zambak Yağı İle Cilt Bakımı

Zambak neredeyse tüm dünyada kolayca yetişen soğansı bir çiçektir. Kozmetik ürünlerin ve cilt ilaçlarının üretiminde sıkça kullanılan bir bitkidir. Zambak yağı içeriğinde bulunan linalol, vanilin ve çeşitli asitler yardımı ile cildin normalde olması gereken parlaklığına kavuşmasını sağlar.

Zambak yağı ile evde kolaylıkla bir bakım ürünü oluşturulabilir.

Malzemeler

 • 3 küçük fincan dolusu zambak
 • Yarım fincan kadar hakiki zeytinyağı

Karışımın hazırlanışı ve uygulanması

 • Orta boylarda olan bir şişenin içerisine yarım fincan zeytinyağı doldurulur.
 • Zambakların tamamı bir bıçak yardımı ile ince olacak şekilde kıyılır. Zeytinyağının doldurulduğu şişeye eklenirler.
 • Şişe kapağı hava almayacak şekilde kapatılıp 2 hafta ışık görmeyen ortamda bekletilir. Bu sürede şişe belirli aralıklar ile sallanarak homojen kalması sağlanır.
 • Üzerinden iki hafta geçtikten sonra kapağını açmadan kaynar su dolu olan tencerede 15 20 dk. kadar kaynatılır.
 • Bu işlemin ardından şişe soğumaya bırakılır ve sonra kapağı açılır.
 • Şişenin içindeki zambak ve zeytinyağı karışımı bir süzgeçten geçirilir. Geçirilen kısım mucizevi krem haline gelmiştir. Cam şişede muhafaza edilmesi gerekir.

Oluşturulan doğal krem cilde direk uygulanır. Durulama ya da kurulama gibi işlemler yapılmaz.

Kuru Ciltler İçin Hangi Yağ İyi Gelir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler özellikle  kış mevsiminde çok büyük sıkıntılar ile karşılaşırlar. Çatlaklar soğuğun etkisi ile büyüyerek cildin acı çekmesine neden olurlar. İşte kuru ciltler için hangi yağ iyi gelir sorusunun cevabıBu konuda sıkıntı yaşayanlar için mucizevi yağlar bulunmaktadır.

 • Nem oranı yüksekliği ile bilinen zeytin yağı,
 • C vitamini zengini kuşburnu yağı,
 • Avokado yağı,
 • Jojoba yağı,
 • Hindistan cevizi yağı.

Kırışıklık İçin Hangi Yağlar Kullanılır?

Kırışıklık için hangi yağlar kullanılır diye araştırıldığında büyük etkileri olan pek çok doğal yağ bulunabilir. Bunlar;

 • Avokado yağı,
 • Limon yağı,
 • Lavanta yağı,
 • Üzüm çekirdeği yağı,
 • Havuç tohumu yağı,
 • Zeytinyağı,
 • Nar çekirdeği yağı,
 • Biberiye yağı.
 • Kuşburnu çekirdeği yağı.

Hangi Bitkisel Yağlar Cildi Sıkılaştırır?

İlerleyen yaş faktörü ile zamanla insanların cildinde gözle sarkmalar meydana gelir. Bıçak altına yatmak istemeyen kişiler bu sarkmalar ile doğal yollar ile başa çıkabilirler. Peki, hangi bitkisel yağlar cildi sıkılaştırır?

 • Avokado yağı,
 • Biberiye yağı,
 • Buğday yağı,
 • Jojoba yağı,
 • Limon kabuğu yağı,
 • Susam yağı,
 • Zeytinyağı.

Cilde İyi Gelen Yağlar Saraçoğlu

Alternatif tıp dendiğinde akıllara gelen ilk isim Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’dur. Cilde iyi gelen yağlar, Saraçoğlu tarafından şöyle tarifler ile anlatılıyor; ‘ Doğal yağlar içeriğindeki anti bakteriyel ve anti alerjen maddeleri ile insan cildi üzerinde her zaman olumlu sonuçlar getirirler. Bu yağlar, çay ağacı yağı, üzüm çekirdeği yağı, incir çekirdeği yağı, nar çekirdeği yağıdır. Yağlara ek olarak Saraçoğlu’nun büyük ilgi gören elma kürü de cilt sağlığı açısından çok etkilidir.

Elma ve kayısı kürü

Malzemeler:

 • 1 adet kırmızı elma
 • 4 adet ister kuru ister yaş kayısı

Yapılışı:

Elma güzelce yıkandıktan sonra kabukları çok ince bir şekilde soyulur. Kayısılar eğer yaş ise kabukları kalın bir şekilde soyulur ve tencereye atılır. Malzemeye 1 çay bardağı kadar su ilave edilir ve kaynatılır. Pişen malzemeler ezilerek soğumaya bırakılır.

Uygulanması

Prof. Dr. Saraçoğlu’nun özel tarifini cilde direk uygulayıp 20 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık su ile cilt yıkanır. Bu kür insanı en çabuk gençleştiren kürlerin arasında yer alıyor.

En İyi Yüz Yağları 

Cilde iyi gelen her yağ yüz çevresinde olumlu etkiler yaratmayabiliyor. En iyi yüz yağları içeriğinde bolca A ve E vitamini barındıran, emilimi kolay ve hızlı, yağ oranı hafif olan yağlardır.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Yağlar

Cilde rengini veren pigmentler zamanla ölürler ve cilt üzerinde ton eşitsizlikleri görülür. Bu konuda kullanılan ilaçların yanında cilt lekelerine iyi gelen yağlar da bulunmaktadır. Bu yağlara örnek olarak ıtır yağı, bergamot ve limon kabuğu yağı verilebilir.

Cilde İyi Gelen Yağlar Kadınlar Kulübü 

Cilde iyi gelen yağlar kadınlar kulübü blog sayfasında çok kez gündeme geliyor. Güzelliklerine düşkün bayanların birbirlerine tavsiyelerde bulundukları platformda en çok konuşulan konulardan biri de cilt için faydalı bitkisel yağlar konusudur. Kadınlar Kulübü yağların olumlu ve olumsuz etkilerine ek olarak tüm yönleriyle incelenmesine yardımcı oluyor.

Cilt Yenileyici Yağlar

Cilt rahatsızlıklarına çok fazla olumlu etkileri ile bilinen yağlar arasında cilt yenileyici yağlar da bulunmaktadır. Bunlar arasında en etkili olanlar; zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, badem yağı, argan yağı, makadamya yağı, kayısı yağı, nar çekirdeği yağı ve jojoba yağıdır.

Cildi Gençleştiren Yağlar

Doğanın insana sunduğu mucizelerin arasında cildi gençleştiren yağlar da bulunmaktadır. Bu yağların kullanımı cildi gözle görülür şekilde gençleştirir. Bu yağlar;

 • Sarı kantaron yağı
 • Kalendula yağı
 • Lavanta yağıdır.

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağ Karışımları

Cilt Bakımı için bitkisel yağ karışımları kullanmak isteyen kişinin en çok seveceği karışım sarı kantaron ve kalendula yağlarını karıştırarak oluşturulan kürdür. Buna ek olarak limon yağı ile aynı oranda karıştırılan zeytinyağı da cilt üzerinde hem yenilenme hem de koruyucu etki yapar.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU