Chia Tohumu

Paylaş
 

Chia tohumu 2016 yılından itibaren Kinoa, avokado ve amaranttan sonra diyet listelerinde ve sağlıklı beslenme programlarında yerinin almış, aslında Güney Amerika’da yetişen bir tür adaçayı olan Salvia hispanica bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Dünya genelinde Chia (Çiya) bitkisi olarak bilinen bu bitkinin tohumları Türkiye’de chia tohumu olarak adlandırılmaktadır.

Chia tohumu faydaları sağlık uzmanlarının ve diyetisyenlerin verdiği diyet listelerinde sıkça adını duyduğumuzdan dolayı ön plana çıkmakta olup, yemeklerde, yemek öncesinde ve yemek arasında sıkça tüketilmektedir.

Değerli okurlarımız sizlere bu yazımızda ;

Chia tohumu nedir ?

Chia tohumu nasıl tüketilir ?

Chia tohumu nasıl yenir ?

Chia tohumu faydaları nelerdir ?

Chia tohumu ne işe yarar ?

Chia tohumu fiyatları ?

Chia tohumu yan etkileri nelerdir ? ana sorularının cevaplarını verirken,  aynı zamanda chia tohumu kullanıcı yorumlarını ve chia tohumu hakkına sık sorulan soruların cevaplarını sizlere aktarmaya çalışacağız.

Chia Tohumu Nedir ?

Chia tohumu menşei Güney Amerika olan, botanikçilerin salvia hispanica  olarak adlandırdığı chia bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. 1430 yıllarında aztek uygarlığında günde 1 kaşık mutlaka tüketilen chia tohumunun, adının maya dilinde güç anlamına gelmesi bizleri şaşırtmadı. En büyük özelliği gün içerinde tokluk hissi vermesi olan bu mucize tohumlar 600 yıl sonra tekrar tüketilmeye başlamıştır.

Güney Amerika’nın ikliminde rahatlıkla yetişebilen chia bitkisi, büyük arazilerde yetiştirilmekte olup, aynı zamanda güneş gören küçük saksılarda, evlerin balkonlarında dahi kolaylıkla yetişmektedir. Elde edilen bitkinin tohumları herhangi bir işlem görmeden tüketilebilmektedir.

Chia tohumu nasıl tüketilir ?

Chia tohumu, birçok farklı yöntem ile tüketilebilir. Etken maddelerinin faydalarından dolayı tüketildiğinde, enerji ve sağlık gibi birçok yarar sağlayan chia tohumu çeşitli yöntemler ile vücuda farklı faydalar sağlamak amacıyla kullanılabilir. Chia tohumu nasıl tüketilir ve chia tohumu nasıl kullanılır sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde aşağıda bulabilirsiniz.

Chia tohumu nasıl yenir ?

Chia tohumu tüketimi tek başına, yemeklerin içerisinde, farklı tariflerle veya yemeklerin yanında tüketimi uygundur.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek, mevcut kilonuzu korumak veya kas kütlenizi spor destekli arttırmak amacıyla chia tohumunu aşağıdaki yollar ile tüketebilirsiniz.

 • En çok tercih edilen tüketim şekli ve en kolay olan yöntem chia tohumunun yoğurt ile birlikte tüketilmesidir. Bir kase yoğurdun içerisine atacağınız 1 yemek kaşığı chia tohumunu yemeklerle birlikte veya sade olarak tüketebilirsiniz.
 • Chia tohumunu sade olarak tüketmek size zor geliyorsa 1 bardak ılık suyun içerisine atacağınız 1 tatlı kaşığı chia tohumunu 3 dakika beklettikten sonra tohumlarla beraber direk içebileceğiniz gibi suyunu süzüp chia tohumlarını sade olarak yiyebilirsiniz. Bu yöntem chia tohumlarının acımsı tadını alacaktır.
 • Bir başka yöntem ise chia tohumları öğüterek ve toz haline getirerek, salatalarınızın, yemeklerinizin ve hatta tatlılarınızın içerisinde kullanabilirsiniz. Öğüttüğünüz tohumlar yediklerinizin içerisine girdiğinde size tokluk hissi vererek daha az yemek yemenizi sağlayacak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Chia tohumu antioksidan etkisi sayesinde kilo verme dışında sağlık için birçok fayda sağlamaktadır. Antioksidan özelliği ısı ile birlikte gün yüzüne çıkan chia tohumunu toz haline getirerek, fırında pişireceğiniz poğaça, kurabiye ve diğer tüm hamur işlerinizin üzerine serperek kullanabilirsiniz.

Lif kaynağı olan chia tohumunu sindirim sisteminiz için kullanmak istiyorsanız 10 dakika kadar suda beklettiğiniz tohumları direk olarak tüketebilirsiniz. Suda beklettiğiniz tohumların acımsı tadı gitmiş olacağından yemeniz kolaylaşacaktır. Yine de çiğ olarak tüketmekte zorlanıyorsanız 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırmak yemenize yardımcı olacaktır.

Kalsiyum deposu olan Chia tohumunun bu özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız toz haline getirdiğiniz chia tohumunu 1 bardak süt içerine ekleyerek tüketebilirsiniz. Ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı bal karışımınıza lezzet verecektir.

Fosfor chia çekirdeklerin içinde bol miktarda bulunmaktadır. Suda beklettiğiniz chia tohumlarını ezerek yumuşak bir kıvama getirin. Elde ettiğiniz bu kıvamı dilediğiniz malzemelerle karıştırıp ekmek üzerine sürüp tüketebilirsiniz.

Detoks yaparak sağlıklı kilo vermenize yardımcı chia tohumlarını sabah hazırladığınız karışımlarla sağlamanız mümkün. Bunun için 1 tatlı kaşığı chia tohumu, yarım limon suyu ve 1 talı kaşığı bal ile bir bardak ılık su içerisine karıştırıp içebilirsiniz. Detoks etkisinin yanında, sizi ne kadar enerji dolu yapacağına inanamayacaksınız.

Doymuş yağ asidi barındıran chia tohumunu akşam yemeklerini içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için hazırladığınız yemek içerisine toz haline getirdiğiniz tohumları ekleyebilirsiniz.

Kan şekeri düzenleyici etkisi sayesinde tatlılar içerisinde kullanacağınız chia tohumu ile doğal yollardan şeker ihtiyacınızı karşılamanın yanında aynı zamanda tariflerinize farklı lezzetler katmış olacaksınız. Unutmadan chia tohumu tatlılar içerisinde kullanıldığında ekşi bir tat vermektedir.

Hemen hemen her yemeğin içerisinde kullanılmaya uygun olan chia tohumunu gününüzü geçireceğiniz bir çorba içerisine ekleyebilirsiniz. Omlet yaparken bile kullanacağınız bu ufak mucize tohumlar ile kalsiyum ihtiyacınızın fazlası karşılanacağından emin olabilirsiniz.

Chia tohumu faydaları nelerdir ?

Chia tohumu ne işe yarar ve chia tohumu faydaları nelerdir sorularının cevaplarını, kullanıcıların ve yapılan araştırmaların sonucunda sağladığı faydaları aşağıdaki içeriğimizde okuyabilirsiniz.

 • Demir, iyot, magnezyum, manganez, kükürt minerallerini içeren chia tohumu aynı zamanda zengin A, B, D ve E vitamin kaynağıdır.
 • Kan şekeri düzenleyici özelliği yanında zengin lif içeriğine sahiptir.
 • Zengin lif kaynağı olması sebebiyle sindirim sistemine yardımcıdır. Probiyotik bakterilerin büyümesi destekleyerek bağırsak yapısına çok faydalıdır.
 • Kolesterolü dengeleyerek kan basıncını düşürür.
 • Kan basıncı ve kolesterol dengeleyici özelliği ile kalp krizi geçirme riskini azaltır.
 • Diyabet ile savaşır. Şeker hastalarının kan şekerini dengelemeye yardımcıdır.
 • Metabolizmayı hızlandırır. Sağlıklı zayıflamaya yardımcı olarak kardın bölgesinde yağlanmayı engeller.
 • Doğal asit bakımından zengindir. Omega 3 ve alfa lineik asit barındırır. Yapılan araştırmalarda kanserli hücrelerin büyümesini engellediği görülmüştür. Meme kanseri ve rahim ağzı kanserine karşı koruyucudur.
 • Protein ihtiyacınızı karşılar.
 • Enerji kaynağıdır.
 • Zengin omega 3 içeriği ile beyin yapısını korur.
 • Cilt bakımında etkilidir. Genç ve parlak bir cildin oluşmasına yardımcı olduğu gibi yaşlanmaya karşı belirtileri azaltır.
 • Chia tohumu içeriğinde bulunan lifler sayesinde kilo kontrolü ve zayıflamaya yardımcı olur. 100 gram tohumda ortamala 11 gram lif bulunmaktadır.
 • Tüketildiğinde iyi kolesterolü arttığı gibi, kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır.
 • Toklu hissi vererek kilo vermenize yardımcıdır.
 • Protein ve kalsiyum bakımından zengin olan chia tohumu kas kütlelerinin gelişimine yardımcı olur. Düzenli oluşan kas yapıları ile kemik erimelerinin önüne geçer.
 • Hamilelerin tüketmesinde herhangi bir sakınca bulunmayan chia tohumu içeriğindeki asitler sayesinde de bebeğin sağlıklı gelişimine katkı sağlar.

Chia Tohumu Fiyatları 

Chia tohumu fiyatları hakkında net bir bilgi vermek doğru değildir. Aktarlardan temin edebileceğiniz chia tohumunu, internet ortamından da sipariş vererek satın alabilirsiniz. 100 gramı 4 TL gibi rakamlardan başlayan chia tohumu aynı zamanda set olarakta satılmaktadır.

Chia Tohumu Yan Etkileri Nelerdir ?

Chia tohumu yan etkisi sorusu birçok okurumuzun aklına gelen ilk sorulardan olabilir. Her medikal ve kozmetik ürünlerin yan etkisi olduğu gibi bir bitki olan chia tohumununda etken maddesine karşı hassas olanlarda gösterdiği yan etkiler olabilir. Bu yan etkiler arasında ;

 • Trigliserid sorunu olanlarda chia tohumu tüketildiği taktirde trigliserid basıncında yükselmeye sebep olmaktadır.
 • Mide rahatsızlığı olanlarda gaz problemi yaratacağından dolayı doz aşılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Alfa linolenik asit içerdiğinden dolayı çok tüketimlerde prostat kanserine sebep olabilir.
 • Tüketilmesi bağımlılık yaratabilir. Fazla tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Medikal ilaçlar ile etkileşime girebilir. İlaç kullanırken doktorunuza danışmanızda fayda var.
 • Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Herhangi bir etki görüldüğünde kullanımı bırakılmalıdır.
 • Chia tohumu gebelik döneminde zararsız görülsede, hamilelik süresi boyunca tüketilmesi tavsiye edilmez.

Görülen yan etkiler farklılık gösterdiği gibi chia tohumunu kullanmadan önce içerisinde bulunan etken maddelere karşı sağlık durumunuzu doktorunuza danışabilirsiniz.

Chia Tohumu Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Chia tohumu kullananlar merak ettikleri ve cevabını aradıkları soruları bu başlığımız altında bulabilirler.

Chia tohumu nasıl zayıflatır ?

Chia tohumu içeriğinde bulunan lifler sayesinde kilo kontrolü ve zayıflamaya yardımcı olur.

Chia tohumu nasıl tüketilir ?

Chia tohumu tüketim yöntemleri için ilgili başlığımızı okuyabilirsiniz.

Chia tohumu aç mı tok mu kullanılır ?

Chia tohumu aç olarak veya yemek aralarında tüketilebilir. Sağladığı tokluk hissi ile kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Chia tohumu yoğurtta ne kadar beklemeli ?

Chia tohumu ile hazırladığınız yoğurt kürünü 10 dakika bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Chia tohumu çayı nasıl yapılır ?

Chia tohumu çayı için 1 fincan kaynamış su içerisine 2 çay kaşığı chia tohumunu atıp 10 dakika beklemeniz yeterlidir. Tohumları süzdükten sonra çayı tüketebilirsiniz. Aç karnına içilen chia çayı daha faydalı olacaktır.

Chia tohumu çayı nasıl kullanılır ?

1 fincan kaynamış su içerisine atılacak olan 2 çay kaşığı chia tohumu demlenmeye bırakılır. 10 dakika bekledikten sonra tohumlar süzülerek çay tüketilebilir.

Chia tohumu çayı zayıflatır mı ?

Aç karnına tüketeceğiniz chia tohumu çayı metabolizmayı hızlandırıp, sindirim sisteminize ve kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Chia tohumu yoğurtla yenir mi ?

Chia tohumu kullananlar bu tohumu en çok yoğurtla tüketmektedirler.

Chia tohumu yoğurt nasıl yapılır ?

1 kase yoğurdun içerisine karıştıracağınız 1 yemek kaşığı chia tohumunu aç karnına veya yemek aralarında tüketebilirsiniz.

Chia Tohumu Kullananların Yorumları

Chia tohumu kullanıcı yorumları sizler için aşağıda düzenlenmiştir.

 • Chia tohumunu yemekten önce yoğurtla tüketince (ama bi 40 dk önce tüketin) midede şişiyor. Zaten chianın özelliği sıvı içinde şişmesi. Bu sayede yemek sırasında daha az yiyorsunuz. Tohum başlı başına faydalıdır da. Çok yüksek oranda omega 3 içeriyor 1 yemek kaşığı tohum. Chia tohumuyla yapılan bir sürü tarif de var nette. Hamileler için sakıncalıdır.
 • Canım benim metabolizmam çok yavaş çalışıyor deneme aşamasındayım , bu ara adet günlerim yaklaştığı için tam olarak ne kadar etki gösterdiğini bilemiyorum ama yemeye devam ediyorum adet öncesi tatlı krizim de yok şuan.
 • 2 haftadır kullanıyorum. Gerçekten çok faydasını gördüm. 6 ay önce doğum yaptım. Malum kilolar aldı başını gitti. İlk hafta 5 kilo verdim. Çok iştahlı biriyim ağzım hiç boş durmuyor yiyecek hiç birşey bulamazsam gidip dolaptan turşu alırım oturur yerim bir güzel. şimdi yemek yemeyi unutuyorum çünkü sürekli tokum:) tabağında bırakanlara özenirdim şimdi o duyguyu tatmak harika. Bu arada ben aktardan aldım. Sabahları 10:30 gibi yoğurda karıştırıp dolapta 15 dakika bekletip öle yiyorum üzerine de 2-3 bardak su içiyorum. Akşam üstü de aynı şekilde yapıyorum. Hafta sonu bir gün omlet yapıyorum kahvaltıda o şekilde yiyorum. Eğer yoğurdu yapmazsam yemeğime koyuyorum akşamları.
 • Chia tohumu tavsiye etmişti kefirin içine katıp kullandım bir ara ama diyette yapıyordum.10-14 bardak su içiyordum 10 kilo vermiştim 3-4 ay gibi bir sürede.Su an gram gitmiyor diyet yapmıyorum su içmeyi de aksatıyorum.Chia’yı denemeyi düşünüyorum.
 • Bağımlısı olduğum tohum. Sabahtan süte katıyorum 2 çorba kaşığı bir kaç saat sonra sütün içinde muhallebi jöle kıvamına geliyor. Artık üstüne ne eklemek istiyorsan ekle ve ye. Tatlı ihtiyacına birebir.
 • Pudingli tariflerini soya sütü veya badem sütü ile denemek daha leziz olacaktır diye düşünüyorum.
  Ya da hindistan cevizi sütü güzel bir alternatif olabilir.
 • Günde 15-20 gramdan fazla tüketilmesi sakıncalı olup, enteresan olan fazla tüketildiğinde bağımlılık yaparmış.

Bu makalemizde sizlere Chia Tohumu hakkında tüm bilgileri en doğru şekilde aktarmaya çalıştık. Makale hakkında soru, görüş, şikayet ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU