Buzun Cilde Faydaları

buzun cilde faydaları
Paylaş
 

Cilde bakım yapan kırışıklıkları önleyen, cildi daha sıkı ve gergin yapan buzun cilde faydası olduğu uzun yıllardır bilinmektedir. Buz ile cilt güzelleştirmek, cildinizi gerdirmek ve daha canlı bir cilde sahip olmak mümkündür. Bunun için önemli olan yalnızca buzun cildinize ne sıklıkla uygulanacağını, hangi metotlarla ve setlerle tekrar edileceğini bilmekten geçer. Buz ile cilt güzelleştirmek hem çok ucuz hem de çok etkili bir yöntemdir.

Küçük ev kazalarında yanma, burkulma yada morarma sonucu oluşan durumlarda kullandığımız buz küpleri kan akışını hızlandırarak cildin kendini hızlıca yenilemesini ve toparlamasını sağlar. Sabahları bile yüzümüzü soğuk su ile yıkamak daha zinde olmamazı sağlarken buz küplerinin cilde faydası olduğu inkar edilemez bir gerçektir.

Cildi sıkılaştıran ve kırışıkları önleyen buz küplerinin cilde faydaları ve nasıl uygulanacağı hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım.  Yüze buz küplerini sürebileceğiniz gibi sodalı buzun cilde faydası olduğundan dilerseniz bu şekilde kullanmanız mümkündür.

Buz Küplerinin Cilde Faydaları

Neredeyse her dolapta bulundurduğumuz buz küpleri oluşabilecek küçük kazalarda kullanılmaktadır. Peki bu buz küplerini nerelerde kullanılır, buz küpleri neye iyi gelir hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Ağda Sonra Buz Küplerini Kullanmak

Buzu cildinize ağda yapmadan önce de uyuşturmak amaçlı kullanabilirsiniz. Buz küplerini bir bez parçası içerisine yerleştirerek bacağınıza ya da ağda yapacağınız bölgeye bir miktar temas ettirerek oranın biraz uyuşmasını sağlayabilirsiniz. Ardından kuru ve temiz bir bezle ıslaklığı silerek ağda işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Buz küpleri şok etkisi yaratarak belli bir süre hissizlik etkisi yaratır. Bu sayede ağda işlemini daha rahat yapabilirsiniz.

Buz Küpleri İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Her kadın cildinin güzel gözükmesini genç durmasını, diri ve canlı olmasını ister. Buz cildinize temas ettiğinde kan dolaşımını hızlandırarak, cildinizin daha canlı ve daha bakımlı gözükmesini sağlayarak güzel ve bakımlı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Sivilce izleri, kırıklıklar, ince çizgiler neredeyse her kadının her genç kızın şikayetidir. Buz ile bunların önüne geçebilir ve hepsini azaltabilirsiniz. Buz ile bakım yapmak oldukça kolaydır. Düzenli olarak kullandığınız bu gözeneklerinizi kapatarak daha sıkı bir cilde sahip olmanıza yol açar.

Göz Altı Morluklarına Buz Uygulamak

Buz çoğu kadının şikayetçi olduğu göz altı torbalarını da yok etmektedir. Uykusuzluk, yorgunluk, yaş ilerlemesi, çeşitli hastalıklar ile oluşan göz altı torbaları kişiyi rahatsız edebilir ve bunun için cilt bakı ürünlerine başvurmasını sağlayabilir. Ancak evinizde çok ucuz bir yöntemle bu göz altı torbalarını yok etmek mümkündür. Göz altı torbalarını buz kullanarak azaltmak hem zararsız hem de kolay bir yöntemdir. Sık sık uygulayabileceğiniz bu yöntem cildinizi de göz altında oluşan torbalarınızı da istediğiniz gibi yapacaktır.

Buz Küpleri Sivilceye İyi Gelir Mi

Ergenlik döneminde hepimizin maruz kaldığı sivilceler çoğu zaman leke oluşumu yapmakta ve kötü bir görünüm bırakmaktadır. Ancak buz kullanarak bu sivilce lekelerinden de kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken anlatacağımız adımlarla buzu cildinize uygulamak ve bunu düzenli bir şekilde yapmaktır. Buz ile sivilce lekelerinizden kurulmak ve diğer cilt problemleriniz için izlemeniz gereken adımlardan bahsedelim.

Öncelikle ilk adımımız istikrarlı olmanız ve kararınızdan vazgeçmemenizdir. Buz ile cilt bakımı çok kolay olmasının yanı sıra uzun bir süreç gerektirmektedir. Bu nedenle ilk püf noktamız asla pes etmemelisiniz.

Buz ile yapacağınız terapide gerekli malzemelerimiz çok kolay olmakla beraber iki malzemedir. Buz ve küçük bir havlu ya da bir bez.

İşleme başlamadan önce yüzünüzde makyaj varsa çıkarmalısınız. Cildinizi temizlemeli ve ondan sonra başlamalısınız. Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra buz ile yapacağımız cilt güzelleştirmeni diğer adımına geçmeye hazırsınız.

Buzu doğrudan cildinize temas ettirmek cildinizi tahriş edebilir ve zarar verebilir. Bu nedenle birkaç bu küpünü önceden hazırladığınız küçük havlu ya da bez parçasının içine yerleştirerek yüzünüzün belli bölgelerine masaj yapar gibi iki dakika uygulamak. Bu masaj yöntemi yüzünüzün, çene, alın yanaklar ve burun kısımlarında dairesel olmalıdır yani sarmış olduğunuz buzları bu kısımlarda dairesel hareketler halinde masaj yaparak uygulamalısınız. Göz altı torbaları için ya da göz bölgelerine ve çevresine uygulayarak daha hafif ve naif bir şekilde masaj yapmalısınız.

Bez ve havlu seçerken özenli olmalısınız buz cildinizi soğuktan yakabilir bu nedenle seçeceğiniz havlu veya bez ona göre olmalıdır. Siyah noktalarınız için uygulayacaksanız ve yağlı bir cilde sahipseniz cildinizde buzun soğukluğunu hissedene kadar uygulamalısınız.

Buzu yalnızca su ile değil cildinize iyi gelecek başka sıvılarla da yapabilirsiniz. Bunlardan bazıları şöyledir.

Yüze Buz Uygulamak

Buz Küpleri Yüze Nasıl Uygulanır

Buz küplerini direk su ile yapabileceğiniz gibi cilde iyi gelen bitkisel yöntemlerle rahatlıkla deneyebilirsiniz. Buzun yüze etkisi olduğundan dilerseniz sizlere vereceğim yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yeşil Çaylı Buz Küpleri

Yeşil çay cilde içtiğiniz zamanda iyi gelen bir sıvıdır. Yeşil çay cilt de ki antitoksinleri atmanıza yardım ederek cilde canlı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Yeşil çayı seviyorsanız ve kullanmak istiyorsanız buzunuzu yeşil çay ile yaparak cildinize buz uygulamasını yeşil çayla buz şeklinde değiştirebilirsiniz.

Gül Suyu Buz Küpleri

Gül suyu hoş bir kokusu olan ve cilt de ki lekelere oldukça iyi gelen doğal bir sıvıdır. Gerçek gül suyu ile yapacağınız bir çok maske de vardır. Gül suyunu buz halinde olmadan da cildinize pamuk ile cildinize tampon yöntemi ile temizlemek isterseniz kullanabilirsiniz. Ancak gül suyunu buz haline getirerek cildinize anlatıla şekillerde masaj yaparak uygulamanız çok daha işe yarar bir yöntemdir.

Gül suyunu buz kalıplarına dökerek dondurmanız ve ardından buz yönteminde anlatılan yöntemle küçük bir bez parçasına sararak yüzünüze masaj yöntemi ile uygulayabilirsiniz.

Papatya Çaylı Buz Küpleri

Papatya yaraların iyileşmesinde cilt lekelerinde eski çağlardan beri kullanılan bir bitkidir. Papatya ile cildinize antimikrobiyel özelliği ile hem lekelerin geçmesine hem de daha canlı daha berrak bir cilde ulaşmayı sağlayabilirsiniz papatya çayı ile buz yaparak da bu cilt güzelliğini daha da arttırabilir ve sürecin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Papatya çayı yapmak normal çay demlemekle aynı şekildedir. Papatya çayını yaptıktan sonra buz kalıplarına dökerek dondurmalı ve ardından küçük bez parçalarına yerleştirerek cildinize masaj yaparak uygulamalısınız. Papatya çayından buz yapmak hem kolay hem de cildiniz için çok sağlıklı ve cilt yaralarınız için çok etkili bir yöntemdir.

Buzun Cilde Zararları

Buzun cilde faydaları nelerdir hakkında bilgi verdikten sizlere buzun cilde zararları nelerdir hakkında bilgi vermek istiyorum. Yüz buz sürmek çoğu zaman etkili bir yöntem olmasına karşın bazı zararları vardır.

Beyaz tenli cilde sahip olanların uzun süre yüzüne buz uygulamaları kılcal damarların çatlamasına neden olabilir. Tahriş ve cilt yanığına neden olana buz küplerini direk cilde uygulamak yerine dilerseniz bir bez parçasına sararak cilde uygulayabilirsiniz.

Buz ile yapacağınız uygulamalar hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardır. Bu buz ile cilt güzelleştirme yöntemlerini günde iki defa uygulayarak çok daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU