Burun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Paylaş
 

Burun üstündeki siyah noktalar kadın-erkek genç-yaşlı fark etmeksizin birçoğumuzun büyük problemi haline gelmiştir. Estetik olarak problem yarattığı gibi aynı zamanda yağlı ve kirli bir görüntü ortaya çıkarır. Burun üzerindeki ve yanındaki siyah noktalardan kurtulmanız için vereceğimiz tüyolar ile çok kısa zamanda bu problemi ortadan kaldıracaksınız.

 

Makalemizde sizlere burun üzerindeki siyah noktalar için temizlik ve bunlardan kurtulmanın doğal yollarını aktaracağız.

Burun Üstündeki Siyah Noktalar

Burun üstündeki siyah noktalar aynaya baktığımızda karşımıza çıkan ve kötü bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Özellikle yakın temaslı görüşmelerde karşımızdaki insana kirli bir cilde sahip olduğumuz hissini uyandırır. Siyah noktalar sıkılarak cilt üzerinden anlık olarak atılabilir. Fakat burun üzerindeki siyah noktalar burun hassasiyetinden dolayı kolay kolay ciltten atılamaz ve sıkmak doğru bir çözüm değildir.

Burun üzerindeki ve ciltteki siyah noktalar cilt gözeneklerinin havasız ve tıkalı olmasından dolayı meydana gelmektedir. Burun üstündeki siyah noktalar için doğal çözüm başlıklarımızı inceleyerek bu sorunu kısa zamanda çözebilirsiniz.

Burun üstündeki Siyah Noktalar Neden Olur ?

Burun üstündeki siyah noktalar kuru ve normal cilt tiplerinin aksine yağlı ciltlerde sıkça görülmektedir. Cildin temiz olmaması, cilt bakımlarını aksatmamız, hormonal bozukluklar, cilt neminin dengesiz olması ve hatta yediğimiz yağlı yiyecekler bile siyah nokta oluşumuna sebebiyet vermektedir. Siyah nokta oluşumunun en önemli etkenlerinden bir taneside sıvı tüketiminin eksik ve gereğinden az olmasıdır.

Siyah noktalar, gözenekler üzerinde oluşan ölü hücrelerin kir ve cilt yağının temizlenememesinden kaynaklı oluşmaktadır. Tıkalı gözenekler sonucunda ortaya çıkan siyah noktalar vücudun her yerinde görülebileceği gibi en çok alın, burun ve çene bölgesinde görülmektedir. Temiz bir ciltte daha az görülen siyah noktalar için ilk alacağımız önlem cildi sürekli temiz ve gözenekleri açık olarak tutmaktan geçer. Şimdi sizlere evde doğal olarak yapabileceğiniz yüzdeki siyah noktalara çözümler için en etkili yöntemlerden bahsedeceğiz.

Yüzdeki Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulurum ?

Siyah noktalara doğal çözümler için vereceğimiz tüyoları sadece burnunuz için değil tüm yüzünüze rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Limon suyu

Limon suyu hem cilt rengini açmada hemde cilt lekeleri üzerinde etkili doğal bir çözümdür. Ortadan ikiye kestiğiniz limonu cam bir kase içerisine sıkın. Pamuk yardımıyla tampon yaparak siyah noktalar üzerine uygulayabilirsiniz. Uygulama yaptığınız bölgeye 10-15 dakika bekledikten sonra şok etkisi yaratması için soğuk suyla yıkayıp iyice temizleyin. Limon suyu ile maske için ;

Bal, limon, salatalık suyu ve biraz sirke ile karışımınızı oluşturun. Hazırlayacağınız karışımı tüm yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın. Limon suyu ile maske uygulamanız tüm siyah noktalardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Çemen Otu

Çemen otu sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak için doğal ve güçlü bir çözümdür. Çemen otu yaprakları ezilerek su ile karıştırılır ve kremsi bir form elde edilir. Hazırladığınız karışımı sadece siyah noktaların olduğu bölgeye uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra yine soğuk su ile cildinizi yıkayın. Haftanın 7 günü gece yatmadan önce uygulayabileceğiniz bu formül ile tüm siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Soğan ve SarımsakSiyah noktalar için soğan ve sarımsak doğal çözümler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Soğan ve sarımsak güçlü antioksidan etkisi sayesinde cilt lekeleri üzerinde etkili olmaktadır. 1 Soğan ve 5-6 diş sarımsağı rondodan geçirerek suyunu süzdürün. Soğan ve sarımsaktan elde ettiğiniz suyu bir pamuk yardımıyla siyah nokta veya leke olan kısma uygulayın. En az 15 dakika bekledikten sonra cildinizi soğuk su ile yıkayın.

Sandal Ağacı Tozu

Siyah noktaları sandal ağacı macunu ile yok edebilirsiniz. Sandal ağacı tozu faydaları arasında siyah noktalar üzerinde etkisi kanıtlanmıştır. Sandal ağacı maskesi için ;

Gül suyu, sandal ağacı tozu ve gliserini yeterli miktarda cam bir kasenin içerisinde karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı siyah noktalarınız üzerinde uygulayın. Macun kuruyana kadar bekleyin. Kuruyan macunu cildinizden çekin ve soğuk su ile cildinizi temizleyin. Düzenli uygulamalarda etkili olduğunu göreceksiniz.

Kişniş Otu

Siyah noktaları temizlemek için bir diğer yöntemde kişniş otu kullanılmasıdır. Aktarlardan temin edebileceğiniz kişniş otu maskesi için ;

1 çay kaşığı kişniş otunu toz hale getirin. Kişniş otu tozunun içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu ekleyin. Limon suyu veya su ile macun kıvamına getirin. Hazırladığınız macunu siyah noktaların üzerine uygulayın. Gece yatmadan önce uygulamanızı tavsiye ettiğimiz bu karışımı sabah kalktığınızda soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Düzenli uygulamalarda siyah noktalardan eser kalmadığını göreceksiniz.

Salatalık , Patates ve Domates

Siyah noktalar için verdiğimiz bu başlık size yemek tarifi gibi gelebilir ama bu sebzelerin cilt üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Salatalık, domates ve patates kabuklarını rondodan geçirerek püre haline getirin. Karışımda kullanacağınız sebzelerin taze olmasına özen göstermenizde fayda var. Hazırladığınız karışımı istediğiniz bölgeye uygulayın ve 10 dakika kadar bekleyin. Su ile uygulama yaptığınız bölgeyi temizlediğinizde cildinizin eskiden daha parlak ve pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.

Lor ve Pirinç Unu

Siyah noktalar için diğer bir yöntem lor ve pirinç unundan geçiyor. Yarım tatlı kaşığı lor peyniri ve bir miktar pirinç unu ile macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Oluşan karışımı siyah noktaların üstüne yapıştırın ve 15 dakika bekleyin. Uygulama sonrası yüzünü soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Bal

Siyah noktalardan bal ile birlikte kurtulmanız mümkün. Her derde deva olan bal siyah noktalar üzerinde de etkili bir yöntemdir. Bunun için hafifçe ısıttığınız balı siyah nokta üzerine sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık su ile uygulama yaptığınız bölgeyi temizleyin. Cildinizdeki siyah noktaların yok olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Kabartma Tozu 

Siyah noktaların üzerinde etkili olan kabartma tozu ve su karışımının uygulaması çok basittir. Karıştırdığınız kabartma tozu ve suyu siyah noktalar üzerine uygulayın. Hafif masaj yaparak güzelce ovaladıktan sonra soğuk su ile uygulama yaptığınız alanı temizleyin.

Burundaki siyah noktalar için evde maske makalemizde sizler için doğal ve pratik yöntemleri derlemeye çalıştık. Diğer soru ve görüşleriniz için bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. Sağlıklı kalın…

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU