Arnavut Kremi (Aklık Kremi)

Paylaş
 

Arnavut kremi halk arasında aklık kremi olarak geçen, cilt beyazlatmak için tercih edilen ve evde yapımı çok kolay olan son zamanlarda sıkça tercih edilen bir bakım kremidir. Cilt üzerindeki güneş lekeleri, doğum lekeleri ve sivilcelerin bıraktığı izlerin tedavi ve yok edilmesinde kullanılan arnavut kremi 980 yılından bu zamana kadar tıp alanında hala etkilerini ve izlerini gördüğümüz İbni Sina’nın formülünden yararlanılarak geliştirilmiş ve piyasada bulunan bir kremdir.

Arnavut kremi, Osmanlı dönemindeki balkan göçmenleri tarafından kullanılmaya başlanmış olup, sonrasında tüm kadınlar tarafından kullanılmaya başlanmış ve popülerliği artmıştır.Sizlere bu makalemizde pürüzsüz ve temiz bir yüze sahip olmak isteyen kadınlar tarafından kullanılan Arnavut kremi hakkında, arnavut kremi nedir, arnavut kremi nasıl kullanılır, arnavut kremi ne işe yarar, arnavut kremi ne için kullanılır sorularının cevapları yanıtlarken aynı zamanda arnavut kremi tarifi, arnavut kremi yorumları, arnavut kremi zararları gibi bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Arnavut Kremi Nedir

Arnavut kremi Osmanlı dönemlerinden itibaren cilt beyazlatma ve cilt lekelerinin etkili şekilde yok edilmesi için kullanılan bir kremdir. Cilt tonunu dengelemek için kullanılan arnavut kremi aynı zamanda tüm kadınlar tarafından cilt lekelerini yok etmek içinde kullanılır. Çil, koyu lekeler, siyah noktalar, doğum lekeleri, sivilce izleri ve güneş yanıkları gibi birçok lekeyi yok eden aklık kremi (arnavut kremi) reçete ile satılmayan, tüm cilt tipleri için uygun olan ve evde bile yapılabilecek bir kremdir.

Arnavut kremi herhangi bir doktor tarafından size reçete edilemez. Tamamen doğal ürünler ile yapılmış olup kozmetik mağazalarından, eczanelerden veya internet üzerinden alabilirsiniz. Bunlar dışında sizlere vereceğimiz arnavut kremi tarifi ile dilerseniz evinizde bu kremi hazırlayabilirsiniz. Arnavut kremini almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken nokta bu kremi alırken içerisinde civa olmamasına özen göstermelisiniz. Piyasada 2 çeşit bulunan arnavut kremi civalı ve civasız olarak ayrılmaktadır. Civasız arnavut kremi cilt için daha faydalı ve etkilidir. Civalı arnavut kremi kullanıma bağlı olarak cilt yıpranmalarına, diş çürümelerine ve kansere dahi yol açabilmektedir.
 

Arnavut Kremi Ne İşe Yarar

Arnavut kremi ilk kullanılmaya başlanıldığı dönemlerde genel olarak sedef ve egzama rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılmaktaydı. İbni Sina tarafından geliştirilen bu formül günümüzde krem içeriğine arbutin eklenmesi ile birlikte bir çok cilt lekeleri üzerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Tamamen doğal içeriği ile Arnavut kremi kullanım alanları;

 • Kırışıklığa,
 • Cildi beyazlatmaya,
 • Sivilcelere,
 • Lekelere,
 • Sivilceleri yok eder,
 • Hücreleri yenilemeye ve cildi tazelemeye,
 • Yaşlanma etkilerini geciktirir,
 • Cildin renk tonunu eşitler,
 • Güneşin zararlı etkilerinden korur,
 • Cildin nem oranını dengeler,

Arnavut kreminin cildi soyucu özelliği yoktur. Cilt üzerine uygulandığında deri tarafından emilimi sağlanarak deri altındaki renk pigmentleri üzerinde etkilidir. Bu sebeple cilt tonu açılır ve cilt lekeleri yok olmaya başlar.

Aklık kremi yapımı ile ilgili tüm bilgileri bulabileceğiniz bu makalemizde evinizde arnavut kremi yapabileceksiniz. Arnavut kremi düzenli kullanımlarda cilt tonunuzu eşitleyerek, pırıl pırıl bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Kendi evinizde yaptığımız arnavut kreminin içeriğini bildiğinizden dolayı gönül rahatlığı ile kullanabileceksiniz. Piyasa içerisinde satılan arnavut kremlerinin içerisinde civa bulunduğundan dolayı bazı kullanıcıların kafasında oluşan soru işaretleri vardır. Fakat günümüzde birçok kullanıcı arnavut kremini evde yaparak veya civasız arnavut kremi satın alarak bu sorunu ortadan kaldırmışlardır.

 

Arnavut Kremi Nasıl Yapılır – Arnavut Kremi Tarifi

Arnavut kremi popülerliğini kazandıktan sonra piyasada birçok marka ile birlikte satışa sunulmuştur. Fakat orjinal ürünlerin fiyatlarından dolayı bu ürüne sahip olamayan kullanıcılar evde kendi kremini kendileri yapmaya başlamışlardır. İçerisinde civa veya kozmetik ürün bulunmayan Arnavut kremini evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız arnavut kremi tarifi ;

Arnavut Kremi Malzemeleri

 • Lanolin
 • Vazelin
 • Beyaz Kil
 • Arbutin Yağı
 • Neven Yağı
 • Portakal Suyu

Arnavut Kremi Yapılışı

Yarım çorba kaşığı lanolin ve vazelini eritin. İçerisine 2 tatlı kaşığı portakal suyu ve 1 yemek kaşığı beyaz kil ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışıma Arbutin Yağı ve Neven Yağı ekleyerek tüm karışımı bir cam kavanoz içerisine koyun ve oda sıcaklığında soğuyana kadar bekletin.

Arnavut Kremi Evde Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı verdiğimiz malzemeler ve tarif ile işte bu kadar kolay. Şimdi sizlere evde yaptığınız arnavut kremini nasıl uygulayacağınızı anlatacağız.

Arnavut Kremi Nasıl Kullanılır

Arnavut kremi kullanımı ve uygulaması çok basittir. Evinizde her gün kullandığınız nemlendirici kremlerden hiçbir farkı bulunmayan arnavut kremi kullanımı için ;

 • Her gün temiz cilt üzerine günde 1 defa uygulayın.
 • Uygulama yaparken ince tabaka şeklinde uygulama yapmaya özen gösterin.
 • Deri tarafından iyice emilmesi için masaj yaparak deri altına kremi yedirin.
 • Kremi sürdükten sonra en az 2 saat boyunca yüzünüzü yıkamayın.

Arnavut kremi düzenli uygulamalar ile birlikte 2 ay içerisinde etkisini gösterecektir. Kullanıcılar arasında yapılan araştırmalara göre 4 ay gibi kısa sürede cilt tonunda açılmalar olduğu gözlenmiştir. Arnavut kremi sadece yüz bölgesinde değil dekolte, boyun ve tüm vücudunuzda kullanılabilir.

 

Arnavut Kremi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Arnavut Kremi Ne zaman Etkisini Gösterir

Arnavut kremi düzenli uygulamalar ile ilk etkilerini 2 ay içerisinde göstermeye başlar. Arnavut kremi kullananlar kremin tam etkisini 4-6 ay gibi sürede gösterdiğini sıklıkla dile getirmişlerdir. Etkili sonuçlar almak için piyasadan temin edeceğiniz arnavut kremi orjinal olmalıdır.

Arnavut Kremi Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır

Tüm cilt tipleri için kullanımı uygun olan arnavut kremi fazla kullanımlarda etkisini daha çabuk göstermez. Bu sebepler günde 1 defa ince bir tabaka halinde cildinize uygulamanız yeterli olacaktır. Kremin etkisini göstermesi için düzenli uygulamanız gereklidir.

Arnavut Kremi Yan Etkileri

Arnavut kremi yan etkisi olmayan, yüksek miktarda doz aşımı yapmadığınız taktirde de herhangi bir sorun ile karşılaşmayacağınız bir kremdir. Arnavut kremi alırken ve kullanırken içeriğindeki maddelere dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Kesinlikle civasız arnavut kremi tercih etmeli, civa içeren arnavut kreminin cilt üzerinde olumsuz sonuçları olduğunu unutmamalısınız.

Arnavut Kreminin İçeriğinde Civa Var Mı

Arnavut kremi civasız ve civalı olarak satılan, internet sitelerinde içeriği paylaşılan bir üründür.  Arnavut kremi orjinal sitelerden veya kozmetik mağazalarından alındığı taktirde Arnavut kremi CİVASIZ ibaresi bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. Civa vücuttan kolay atılamayan ve vücut için risk yaratan bir maddedir. Sağlık kuruluşları tarafından civanın tehlikesi özellikle vurgulanmıştır. Siz yinede herhangi bir kreme güvenemiyorsanız verdiğimiz arnavut kremi tarifi ile evde kendi kreminizi yapabilirsiniz.

Aklık Kremi Cildi Ne Kadar Sürede Beyazlatır

Arnavut kremi kullanırken özellikle düzenli uygulama yapmaya özen göstermelisiniz. Ve bu uygulamalarınız sonrasında bekleme sürenizin en az 2 ay olduğunu bilmenizde fayda var. Belirli dönem kullanıp bıraktığınız bu krem cildinize herhangi bir etki sağlamayacaktır. Bu sebeple en az 4 ay düzenli kullanılan arnavut kremi sonrasında olumlu sonuçlarını görebilirsiniz.

Aklık Kremi Lekeleri Ne Kadar Sürede Geçirir

Arnavut kremi cilt lekeleri üzerinde oldukça etkilidir. Cilt tonunuza ve cilt üzerinde bulunan lekenizin büyüklüğüne göre bu süre değişiklik göstermektedir. Fakat olumlu sonuçlar için Arnavut kremini 4 ay gibi bir süre kullandığınız taktirde cilt lekeleri üzerinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Arnavut Kremini Kimler Kullanamaz

Arnavut kremi reçeteli satılan veya doktor kontrolü sonrasında kullanımı uygun olan bir krem değildir. Bu yüzden arnavut kremi orjinal ve doğal ise herkes tarafından kullanılabilir. FAKAT ;

 • Reaction ilacını kullananlar,
 • Kemoterapi görenler,
 • Sivilce tedavisi gören ve farklı ilaçlar kullananlar,
 • Açık yarası bulunanlar,
 • Civa ve paraben bulunan ürünlerin hamile ve emziren annelerin kullanması sakıncalıdır.

Arnavut Kremi Ne Sıklıkla Kullanılır

Arnavut kremi günde 1 defa temiz cilt üzerine uygulanır.  Tavsiye edilen arnavut kremi kullanım süresi 4-6 ay arasındadır. Günde 1 defadan fazla kullanılması ve doz aşımı yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Arnavut Kremi İçindekiler

İçeriğinde etken madde olarak arbutin ve neven yağı bulunmaktadır. Japonyada yapılan araştırmalar neticesinde arbutinin cilt lekeleri üzerinde etkili olduğu, neven yağının ise mikroplara karşı cildi savunduğu kanıtlanmıştır. Tamamen doğal olan ürünlerle birlikte hazırlanan arnavut kremi kullanırken içerisinde civa ve paraben olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Arnavut Kremi Eczanelerde Bulunur mu

Arnavut kremi eczanelerde satılır mı, arnavut kremi eczanede var mı, arnavut kremi nerede bulunurarnavut kremi nerede satılır soruları ürünü kullanmak isteyen ve arnavut kremi orjinal olması için özen gösteren kullanıcıların sık sorduğu sorular arasında bulunmaktadır. Arnavut kremi eczanelerde, kozmetik mağazalarında ve internet ortamında bulunabilen ve reçetesiz satılan bir kremdir.

 

Arnavut Kremi Kullananlar

Arnavut kremi kullananlar kremi düzenli kullanmaya başladıkları andan itibaren sürekli olumlu sonuçlarından bahsetmişlerdir. Sözlük, sosyal medya ve forum sitelerinde arnavut kremi yorumları yapılmakta olup, arnavut kremi kullanıcıları içerisinde civa olmayan ürünün kullanılması gerektiği konusunda fikir birliğine varmışlardır.

Arnavut kremi kullananlar kremden genelde aklık kremi olarak sıklıkla söz etmektedir. Sizlerde arnavut kremi kullananların yorumları hakkında bilgi sahibi olmak için kremi aklık kremi olarak internet üzerinde aratabilirsiniz.

Arnavut Kremi Fiyatı

Arnavut kremi ne kadar sorusu merak edilen en önemli sorulardan bir tanesidir. Arnavut kremi popülerliği arttıktan sonra piyasada farklı markalarla bulunabilen bir krem olmuştur. Fakat kremi almaya karar verdiğinizde ürünün orjinal arnavut kremi olup olmamasına ve içeriğinde maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Arnavut Kremi Fiyatı ;

Arnavut kremi internet üzerinden veya kozmetik mağazalarından temin edilebilen bir üründür. Orjinal arnavut kremi 50-70 TL arasında satılmaktadır.

 

Makalemizde sizler için Arnavut kremi hakkında en detaylı bilgileri, arnavut kremi tarifi ve arnavut kremi yorumları ile birlikte vermeye çalıştık. Aklınıza takılan her türlü soru, görüş ve önerileriniz için bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. Sağlıklı kalın…

Kanyak : https://www.ciltguzellik.com/arnavut-kremi/

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
ETİKET BULUTU